GoPro Enduro for MAX2
£51.48
£42.90
Enduro Rechargable Battery MAX2
- 1960mAh Enduro for MAX2 delivers peak power, recording time and performance across a wide temperature range, making it practical for everyday use year-round
- Boosts your camera’s cold-weather startup and enables recording in temperatures down to 14°F (-10°C)
- Backed by GoPro’s Limited Lifetime Warranty
- What's Included
- Enduro Battery for MAX2
| SKU | AMBAT-001 |
|---|---|
| EAN | 0810116380220 |
| Manufacturer | GoPro |
| Availability | In Stock |
GoPro Enduro Rechargable Battery.
Capture all-day adventure with the 1960mAh rechargeable Enduro for MAX2—a premium, long-lasting GoPro battery that maximizes your camera’s power, runtime and performance across a wide temperature range. You’ll be able to record with full camera functionality even in below-freezing temperatures, making it easy to get epic ski and snowboard shots or any anything else that comes your way.
Features:
- 1960mAh Enduro for MAX2 delivers peak power, recording time and performance across a wide temperature range, making it practical for everyday use year-round
- Boosts your camera’s cold-weather startup and enables recording in temperatures down to 14°F (-10°C)
- Backed by GoPro’s Limited Lifetime Warranty.
What's Included
- Enduro Battery for MAX2
Compatibility:
- GoPro MAX2 Cameras.
Warning.
Don’t use the battery if it’s been damaged. Follow all warnings and instructions in the camera user manual.
Capture all-day adventure with the 1960mAh rechargeable Enduro for MAX2—a premium, long-lasting GoPro battery that maximizes your camera’s power, runtime and performance across a wide temperature range. You’ll be able to record with full camera functionality even in below-freezing temperatures, making it easy to get epic ski and snowboard shots or any anything else that comes your way.
Features:
- 1960mAh Enduro for MAX2 delivers peak power, recording time and performance across a wide temperature range, making it practical for everyday use year-round
- Boosts your camera’s cold-weather startup and enables recording in temperatures down to 14°F (-10°C)
- Backed by GoPro’s Limited Lifetime Warranty.
What's Included
- Enduro Battery for MAX2
Compatibility:
- GoPro MAX2 Cameras.
Warning.
Don’t use the battery if it’s been damaged. Follow all warnings and instructions in the camera user manual.
| Features | |
|---|---|
| Mountable on | Not applicable |
| Product type | Camera battery |
| Product colour | Black |
| Brand compatibility | GoPro |
| Compatibility | MAX2 |
| Country of origin | China |
| Weight | 32 g |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 50 mm |
| Depth | 10 mm |
| Height | 27 mm |
| Weight | 32 g |
| Package width | 27 mm |
| Package depth | 165 mm |
| Package height | 100 mm |
| Package weight | 80 g |
| Logistics data | |
| Products per master (outer) case | 6 pc(s) |
| Master (outer) case width | 216 mm |
| Master (outer) case length | 100 mm |
| Master (outer) case height | 196 mm |
| Master (outer) case gross weight | 1.32 g |
| Customs product code (TARIC) | 8507600090 |
| Commodity code | 8507600090a |
You may also be interested in
| Product |
GoPro Enduro for MAX2
£51.48
£42.90
|
GoPro AGTSM-001 Camera mount
£49.92
£41.60
|
GoPro Protective Housing HERO12, HERO1...
£70.20
£58.50
|
GoPro Enduro Rechargable Battery, 2-pa...
£57.24
£47.70
|
GoPro Protective Housing HERO13, HERO1...
£70.20
£58.50
|
|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
AMBAT-001
|
AGTSM-001
|
ADDIV-001
|
AEBAT-201
|
ADDIV-001-VT
|
| Manufacturer |
GoPro
|
GoPro
|
GoPro
|
GoPro
|
GoPro
|
| Product type |
Camera battery
|
Camera mount
|
Camera housing
|
Camera battery
|
Camera case
|
| Mountable on |
Not applicable
|
Bicycle
|
N/A
|
Not applicable
|
Universal
|