HP C6656AE/56 Printhead cartridge black, 520 pages ISO/IEC 24711 19ml for HP DeskJet Series 5550/OfficeJet 4200 Series/OfficeJet 5610/PhotoSmart 7660/PSC 1110
- Original HP 56 Ink Cartridges deliver legendary HP print quality.
- 1 Black (~520 pages)
- Tested Original HP ink cartridges printed more than 2X the pages, on average, than non-HP.*
- Quality prints you can take pride in
- Ideal for users producing text-based projects ranging from personalised cards and posters to promotional material and brochures, newsletters and professional documents.
- Depend on Original HP 56 Ink Cartridges designed specifically for your HP printer.
- Ink cartridge
| Printing colours | Black |
|---|---|
| Capacity | 520.00 |
| Colour | black |
| Content (ml) | 19.00 |
| SKU | C6656AE |
| EAN | 0884962780626 |
| Manufacturer | HP |
| Availability | In Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
Reliability you can trust
Get high-quality results with Original HP Ink and make your hard work stand out from the rest.
You give your best. So do we.
Stay productive when you need it most with Original HP Ink.
Keep important documents and memories alive
Choose Original HP Ink to print crisp documents and your cherished moments in vivid colors.
Compatible Printers: LSK CD Printer 5000 Series, HP OfficeJet 5600 Series, HP OfficeJet 4105, HP DeskJet 9670, HP PSC 2400 Series, HP PSC 2110 Series, HP PhotoSmart 7400 Series, HP PSC 1317, HP OfficeJet 6110 XI, HP PSC 1310, HP DeskJet 450 WBT, HP PSC 2450, Seiko Precision CD Printer 5000 PRO, OTC Flatjet C 680, HP PSC 2510 XI, HP PSC 1215, HP PSC 2550, HP DeskJet 5655, HP PhotoSmart 7450 XI, HP DeskJet 5550 C, HP OfficeJet 4100 Series, HP DeskJet 5145, HP DeskJet 5500 Series, HP OfficeJet 4110 Series, HP OfficeJet 4110 Z, HP PSC 2405, HP PSC 1350, Seiko Precision CD Printer 5000 Series, HP PSC 2000, HP PSC 1200 Series, HP PhotoSmart 7345, HP PSC 2210 V, HP PSC 1210, HP PSC 2420, HP OfficeJet 5605 Z, HP OfficeJet 4219, HP OfficeJet 5510 Series, HP DeskJet 5151, HP Digital Copier Printer 410, HP DeskJet 5551, HP DeskJet 5652, HP OfficeJet 4215 V, HP OfficeJet 5515, HP PSC 2210 Series, HP OfficeJet 4110, HP DeskJet 5600 Series, HP PhotoSmart 7660, HP PSC 2110 XI, Odixion Digistudio 3000, HP PSC 2200 Series, HP DeskJet 450 CI, HP PSC 1219, HP OfficeJet 4110 XI, LSK CD Printer 5000 PRO, HP PSC 1205, HP PSC 1315 V, HP PSC 1110 Series, HP PSC 2100 Series, HP DeskJet 450 CBI, HP Fax 1240 XI, HP PSC 2105, Seiko Precision CD Printer 5000 Pro Recorder, HP PSC 2410 V, LSK CD Printer 5000 Pro Recorder, HP PSC 2210, HP PhotoSmart 7450, HP PSC 2500 Series, HP PSC 1315 S, HP OfficeJet 5500, HP PSC 2410 Series, HP OfficeJet 4200 Series, HP OfficeJet 6150, HP DeskJet 5650, HP PSC 2510, HP PSC 2170, HP PhotoSmart 7700 Series, HP PhotoSmart 7300 Series, HP PhotoSmart 7762, HP PSC 2150, HP DeskJet 5150 W, HP OfficeJet 5610, HP PhotoSmart 7459, HP OfficeJet 5605, HP PhotoSmart 7960, HP PhotoSmart 7762 W, HP PhotoSmart 7900 Series, HP OfficeJet 5500 Series, HP PSC 2110, HP OfficeJet 4255, HP DeskJet 9680, Olivetti JOB-JET P 210, HP OfficeJet 4251, HP PSC 1312, HP PSC 1345, HP PhotoSmart 7600 Series, HP PSC 2410 XI, HP OfficeJet 4115, HP OfficeJet 4212, HP OfficeJet 4215 Series, HP PSC 1210 XI, OTC Flatjet C 680 XI, HP PhotoSmart 7100 Series, HP OfficeJet 4250, HP PSC 1340, HP Fax 1240, HP PSC 1110 XI, HP PSC 2210 XI, Seiko Precision CD Printer 5000, HP OfficeJet 4215, HP PhotoSmart 7960 GP, HP DeskJet 5150, HP OfficeJet 4110 V, HP PhotoSmart 7350, OTC Flatjet C 680 Series, HP Digital Copier 410, Olivetti JOB-JET M 400, HP PSC 1217, HP DeskJet 9650, HP OfficeJet 5510 V, HP OfficeJet 4214, HP DeskJet 5650 W, HP OfficeJet 5615, HP PhotoSmart 7260, HP OfficeJet 5510 XI, HP PhotoSmart 7200 Series, HP OfficeJet 5505, HP PSC 1350 Series, HP DeskJet 450 Series, HP PSC 1315, HP OfficeJet 4259, Telecom Italia Fax Tiziano, HP PhotoSmart 7760, Output Solutions Flatjet C 680, HP PSC 1100 Series, HP OfficeJet 4252, HP DeskJet 9600 Series, HP OfficeJet 5610 Series, HP PSC 1110 V, HP OfficeJet 5510, HP PSC 2410, HP PhotoSmart 7755, HP PhotoSmart 7655, HP PSC 1350 XI, HP PSC 1315 XI, HP OfficeJet 6110, Olivetti JOB-JET M 300, HP PSC 1355, HP PhotoSmart 7550, HP DeskJet 5552, HP DeskJet 5850, HP PSC 2175, HP DeskJet 9680 GP, HP PSC 2115, LSK ODP 200, HP PSC 1110, HP PSC 1315 Series, HP OfficeJet 5610 XI, HP PhotoSmart 7150, HP PSC 1350 V, HP PSC 2110 V, HP DeskJet 5550, LSK CD Printer 5000, HP OfficeJet 5610 V, HP OfficeJet 4215 XI, HP DeskJet 5100 Series, HP OfficeJet 4105 Z
| Features | |
|---|---|
| Black ink type | Pigment-based ink |
| Ink type | Pigment-based ink |
| Black ink cartridges quantity | 1 |
| OEM code | C6656AE |
| Black ink volume | 19 ml |
| Brand compatibility | HP |
| Black ink page yield | 520 pages |
| Printing colours | Black |
| Cartridge capacity | High (XL) Yield |
| Country of origin | China, United States, Czech Republic, Ireland, Singapore, Malaysia |
| HP segment | Small medium business |
| Compatibility | HP 56 ink cartridges work with: |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Total amount of recycled materials used for making | 55% |
| UNSPSC-code | 44103105 |
| Technical details | |
| Printing colours | Black |
| Cartridge capacity | High (XL) Yield |
| Country of origin | China, United States, Czech Republic, Ireland, Singapore, Malaysia |
| UNSPSC-code | 44103105 |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 884962780633, 884962780626 |
| HP GTIN (EAN/UPC) with options | (UUQ) 884962780633; (UUS) 884962780626 |
| Box contents | Ink cartridge |
| Other EU Hazard statement(s) | EUH208: Contains sensitizing substance. May produce an allergic reaction |
| Operational conditions | |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Storage temperature (T-T) | -15 - 35 °C |
| Operating temperature (T-T) | 15 - 35 °C |
| Weight & dimensions | |
| Width | 112 mm |
| Weight | 53.3 g |
| Height | 35 mm |
| Depth | 140 mm |
| Package depth | 112 mm |
| Package weight | 80 g |
| Package width | 140 mm |
| Package height | 35 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package depth | 112 mm |
| Package weight | 80 g |
| Package width | 140 mm |
| Package height | 35 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Products per pallet | 1920 pc(s) |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 800 x 1200 x 1154 mm |
| Stacking number for pallet | 2 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 32 pc(s) |
| Brand-specific features | |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 884962780633, 884962780626 |
| HP GTIN (EAN/UPC) with options | (UUQ) 884962780633; (UUS) 884962780626 |
| Safety regulation & standards | |
| Other EU Hazard statement(s) | EUH208: Contains sensitizing substance. May produce an allergic reaction |
| Other features | |
| UNSPSC-code | 44103105 |
| Country of origin | China, United States, Czech Republic, Ireland, Singapore, Malaysia |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 800 x 1200 x 1154 mm |
| Stacking number for pallet | 2 pc(s) |
| Logistics data | |
| Country of origin | China, United States, Czech Republic, Ireland, Singapore, Malaysia |
| Pallet gross weight | 196.5 kg |
| Products per master (outer) case | 60 pc(s) |
| Master (outer) case gross weight | 5.4 kg |
| Products per pallet | 1920 pc(s) |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 800 x 1200 x 1154 mm |
| Stacking number for pallet | 2 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 32 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
HP C6656AE/56 Printhead cartridge blac...
£45.23
£37.69
|
New
Ricoh 841636 Ink cartridge cyan, 440 p...
£54.60
£45.50
|
Recommended
Ricoh 841637 Ink cartridge magenta, 46...
£54.60
£45.50
|
Ricoh 841638 Ink cartridge yellow, 460...
£54.60
£45.50
|
Popular
Epson C13T580300/T5803 Ink cartridge m...
£60.36
£50.30
|
Hot Product
Epson C13T580200/T5802 Ink cartridge c...
£63.76
£53.13
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
C6656AE
|
841636
|
841637
|
841638
|
C13T580300
|
C13T580200
|
| Manufacturer |
HP
|
Ricoh
|
Ricoh
|
Ricoh
|
Epson
|
Epson
|
| Printing colours |
Black
|
Cyan
|
Magenta
|
Yellow
|
Magenta
|
Cyan
|
| Brand compatibility |
HP
|
Ricoh
|
Ricoh
|
Ricoh
|
Epson
|
Epson
|
| Type |
N/A
|
Original
|
Original
|
Original
|
Original
|
Original
|