HP CN684EE/364XL Ink cartridge black high-capacity, 550 pages ISO/IEC 24711 18ml for HP PhotoSmart B 110/C 309/D 5460/Plus/Premium
- Original HP 364XL High Yield Ink Cartridges deliver legendary HP print quality for high-volume printing.
- HP 364 ink cartridges work with: HP DeskJet 3522, 3524; HP Photosmart 5522, 5524, B210c
- 1 Black (~550 pages)
- Tested Original HP ink cartridges printed more than 2X the pages, on average, than non-HP.*
- Versatile Original HP ink cartridges help meet your printing needs – from store-quality photos, to office documents, to web prints. Print vibrant colours that pop using individual ink cartridges that you can replace one at a time.
- Ideal for customers who want easy and affordable way to print both high-quality photos and sharp looking colour documents conveniently at home.
- Depend on Original HP 364XL High Yield Ink Cartridges designed specifically for your HP printer for high-volume printing.
- Ink cartridge
| SKU | CN684EE |
|---|---|
| EAN | 0885631873663 |
| Manufacturer | HP |
| Availability | In Stock |
| Product Videos |
View Video |
| PDF URLs |
View PDF |
Reliability you can trust
Get high-quality results with Original HP Ink and make your hard work stand out from the rest.
You give your best. So do we.
Stay productive when you need it most with Original HP Ink.
Keep important documents and memories alive
Choose Original HP Ink to print crisp documents and your cherished moments in vivid colors.
Versatile Original HP ink cartridges help meet your printing needs – from store-quality photos, to office documents, to web prints. Print vibrant colours that pop using individual ink cartridges that you can replace one at a time.
Compatible Printers: HP PhotoSmart Premium B 210 Series, HP PhotoSmart Wireless B 109 c, HP PhotoSmart D 7560, HP PhotoSmart Premium C 310 a, HP PhotoSmart Premium B 410 Series, HP PhotoSmart Premium B 010 b, HP PhotoSmart 5514 e-All-in-One, HP PhotoSmart Premium B 410 c, HP PhotoSmart B 8550, HP PhotoSmart Premium Fax, HP PhotoSmart Premium B 410 a, HP PhotoSmart Wireless e-All-in-One B 110 d, HP DeskJet D 5445, HP OfficeJet 4620, HP PhotoSmart Wireless e-All-in-One B 110 a, HP OfficeJet 7515, HP PhotoSmart Premium C 410 a, HP PhotoSmart Premium C 309 g, HP PhotoSmart 7520 e All-in-One, HP PhotoSmart D 5463, HP PhotoSmart Premium B 210 c, HP PhotoSmart Premium B 010 a, HP PhotoSmart Wireless e-All-in-One B 110 f, HP DeskJet 3522, HP PhotoSmart D 5445, HP PhotoSmart Wireless B 109 n, HP PhotoSmart 5515 e-All-in-One, HP PhotoSmart 6510 e-All-in-One, HP PhotoSmart Plus B 209 a, HP PhotoSmart 7510 e-All-in-One, HP DeskJet 3521, HP PhotoSmart C 5380, HP PhotoSmart eStation, HP DeskJet 3070 Series, HP PhotoSmart Premium C 410 e, HP PhotoSmart C 5370, HP PhotoSmart Wireless e-All-in-One B 110 Series, HP PhotoSmart Plus, HP PhotoSmart D 5468, HP PhotoSmart D 7500 Series, HP PhotoSmart 5510 e-All-in-One, HP PhotoSmart 5525 e All-in-One, HP OfficeJet 4610, HP PhotoSmart Premium B 210, HP PhotoSmart 5522 e All-in-One, HP PhotoSmart Plus B 209 b, HP PhotoSmart C 6380, HP DeskJet D 5400 Series, HP PhotoSmart 5524 e All-in-One, HP PhotoSmart C 6324, HP PhotoSmart Premium C 410 b, HP PhotoSmart C 6300 Series, HP PhotoSmart Wireless B 109 b, HP PhotoSmart Premium B 010 Series, HP DeskJet 3520 e-All-in-One, HP OfficeJet 4622, HP PhotoSmart D 5460, HP PhotoSmart C 5390, HP PhotoSmart Wireless B 109 e, HP PhotoSmart Wireless B 109 g, HP PhotoSmart Plus B 209 c, HP PhotoSmart Premium Fax C 309 a, HP DeskJet D 5460, HP PhotoSmart Wireless B 100 Series, HP PhotoSmart 6520 e All-in-One, HP PhotoSmart Premium TouchSmart Web C 309 n, HP PhotoSmart Premium B 210 b, HP PhotoSmart 6500 Series, HP PhotoSmart C 5388, HP PhotoSmart Wireless B 109 f, HP PhotoSmart eStation C 510 Series, HP PhotoSmart 6525 e All-in-One, HP PhotoSmart Wireless e-All-in-One B 110 e, HP PhotoSmart C 6383, HP PhotoSmart C 5393, HP PhotoSmart Premium B 210 e, HP PhotoSmart Wireless B 109 d, HP PhotoSmart D 5400 Series, HP PhotoSmart 5520 e All-in-One, HP PhotoSmart C 5383, HP DeskJet 3070 A, HP PhotoSmart eStation C 510 a, HP PhotoSmart Wireless B 109 a, HP DeskJet 3524, HP PhotoSmart Premium C 410 c, HP PhotoSmart Premium C 410 Series, HP PhotoSmart Plus B 200 Series, HP PhotoSmart C 5324, HP PhotoSmart C 5373, HP PhotoSmart B 109 a, HP PhotoSmart C 5300 Series, HP PhotoSmart Premium Touchsmart Web, HP PhotoSmart Premium B 210 a, HP PhotoSmart Wireless e-All-in-One B 110 c, HP PhotoSmart Premium C 410 d
| Features | |
|---|---|
| Black ink type | Pigment-based ink |
| Ink type | Pigment-based ink |
| Black ink cartridges quantity | 1 |
| Black ink page yield | 550 pages |
| Printing colours | Black |
| Country of origin | China, Czech Republic, Ireland, Singapore, Malaysia |
| Compatibility | HP 364 ink cartridges work with: HP DeskJet 3522, 3524 HP Photosmart 5522, 5524, B210c |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| UNSPSC-code | 44103105 |
| Technical details | |
| Printing colours | Black |
| Country of origin | China, Czech Republic, Ireland, Singapore, Malaysia |
| UNSPSC-code | 44103105 |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 885631873700, 885631873663, 885631873670, 885631873687, 885631873694 |
| HP GTIN (EAN/UPC) with options | (301) 885631873700; (ABB) 885631873663; (ABE) 885631873670; (BA1) 885631873687; (BA3) 885631873694 |
| Box contents | Ink cartridge |
| Operational conditions | |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 50 °C |
| Weight & dimensions | |
| Width | 106 mm |
| Weight | 40 g |
| Height | 115 mm |
| Depth | 23 mm |
| Package depth | 23 mm |
| Package weight | 60 g |
| Package width | 106 mm |
| Package height | 115 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package depth | 23 mm |
| Package weight | 60 g |
| Package width | 106 mm |
| Package height | 115 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Products per pallet | 1575 pc(s) |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1200 x 800 x 799 mm |
| Layers per pallet | 5 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 35 pc(s) |
| Brand-specific features | |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 885631873700, 885631873663, 885631873670, 885631873687, 885631873694 |
| HP GTIN (EAN/UPC) with options | (301) 885631873700; (ABB) 885631873663; (ABE) 885631873670; (BA1) 885631873687; (BA3) 885631873694 |
| Other features | |
| UNSPSC-code | 44103105 |
| Country of origin | China, Czech Republic, Ireland, Singapore, Malaysia |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1200 x 800 x 799 mm |
| Logistics data | |
| Country of origin | China, Czech Republic, Ireland, Singapore, Malaysia |
| Master (outer) cases per pallet layer | 7 pc(s) |
| Pallet gross weight | 128.9 kg |
| Products per master (outer) case | 45 pc(s) |
| Master (outer) case gross weight | 2.97 kg |
| Products per pallet | 1575 pc(s) |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1200 x 800 x 799 mm |
| Layers per pallet | 5 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 35 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Products per larger master (outer) case | 45 pc(s) |
| Larger master (outer) case gross weight | 2.97 kg |
| Master (outer) case gross weight (imperial) | 2.97 kg (6.54 lbs) |
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
HP CN684EE/364XL Ink cartridge black h...
£32.33
£26.94
|
Bestseller
HP C9351AE/21 Printhead cartridge blac...
£28.09
£23.41
|
New
Canon 7740A001/KC-18IL Photo cartridge...
£34.32
£28.60
|
Recommended
Canon 0615B001/PG-40 Printhead cartrid...
£24.44
£20.37
|
Epson C13T07114H10/T0711H Ink cartridg...
£26.59
£22.16
|
Popular
HP C9352AE/22 Printhead cartridge colo...
£35.98
£29.98
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
CN684EE
|
C9351AE
|
7740A001
|
0615B001
|
C13T07114H10
|
C9352AE
|
| Manufacturer |
HP
|
HP
|
Canon
|
Canon
|
Epson
|
HP
|
| Printing colours |
Black
|
Black
|
N/A
|
Black
|
Black
|
N/A
|
| Brand compatibility |
N/A
|
HP
|
N/A
|
Canon
|
Epson
|
HP
|
| Type |
N/A
|
N/A
|
Original
|
Original
|
Original
|
N/A
|
| Supply type |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Multi pack
|
N/A
|