HPE 1.2TB hot-plug dual-port SAS HDD internal hard drive 10000 RPM 2.5"
£354.60
£295.50
1.2TB hot-plug dual-port SAS hard disk drive - 10,000 RPM, 6Gb/sec transfer rate, 2.5-inch small form factor (SFF), Enterprise, SmartDrive Carrier (SC)
| Component for | Server/workstation |
|---|---|
| SKU | 718292-001 |
| EAN | 5711045939686 |
| Manufacturer | HPE |
| Availability | In Stock |
| Hard drive | |
|---|---|
| Component for | Server/workstation |
| HDD interface transfer rate | 6 Gbit/s |
| Full stroke seek time | 8.9 ms |
| Track to track seek time | 0.3 ms |
| HDD speed | 10000 RPM |
| HDD size | 2.5" |
| HDD capacity | 1.2 TB |
| Features | |
| Type | HDD |
| Component for | Server/workstation |
| HDD interface transfer rate | 6 Gbit/s |
| Interface | SAS |
| Full stroke seek time | 8.9 ms |
| Track to track seek time | 0.3 ms |
| HDD speed | 10000 RPM |
| HDD size | 2.5" |
| HDD capacity | 1.2 TB |
| Average seek time | 4.6 ms |
| Technical details | |
|---|---|
| Interface | SAS |
| Weight & dimensions | |
| Width | 75.7 mm |
| Weight | 450 g |
| Height | 15.6 mm |
| Depth | 118.7 mm |
| Other features | |
| Interface | SAS |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
HPE 1.2TB hot-plug dual-port SAS HDD i...
£354.60
£295.50
|
Recommended
IBM 600GB SAS 2.5" 10000RPM inter...
£331.20
£276.00
|
Hot Product
IBM 1000GB SAS 2.5" internal hard...
£295.20
£246.00
|
Popular
IBM 00Y2430 internal hard drive 600 GB...
£297.00
£247.50
|
IBM 42D0753 internal hard drive 500 GB...
£351.00
£292.50
|
IBM 00AD077 internal hard drive 1.2 TB...
£315.00
£262.50
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
718292-001
|
ACLK
|
81Y9691
|
00Y2430
|
42D0753
|
00AD077
|
| Manufacturer |
HPE
|
IBM
|
IBM
|
IBM
|
IBM
|
IBM
|
| HDD capacity |
≈ 1 TB
|
≈ 300 GB
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
≈ 1 TB
|
| HDD speed |
10000RPM to 15000RPM
|
10000RPM to 15000RPM
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
10000RPM to 15000RPM
|
| HDD size |
2.5 "
|
2.5 "
|
2.5 "
|
2.5 "
|
2.5 "
|
2.5 "
|
| Component for |
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|