HPE 1.2TB SAS 12G Enterprise 10K SFF (2.5in) RW 3yr Wty Digitally Signed Firmware HDD
£307.80
£256.50
Superdome Flex 1.2TB SAS 12G Enterprise 10K SFF (2.5in) RW 3yr Wty Digitally Signed Firmware HDD
| SKU | Q6M04A |
|---|---|
| EAN | 5715063162088 |
| Manufacturer | HPE |
| Availability | In Stock |
| Hard drive | |
|---|---|
| HDD speed | 10000 RPM |
| HDD size | 2.5" |
| HDD capacity | 1.2 TB |
| Features | |
| Type | HDD |
| Interface | SAS |
| HDD speed | 10000 RPM |
| HDD size | 2.5" |
| HDD capacity | 1.2 TB |
| Power | |
| Operating voltage | 5 V |
| Technical details | |
|---|---|
| Interface | SAS |
| Width (imperial) | 19.2 cm (7.56") |
| Height (imperial) | 9.52 cm (3.75") |
| Depth (imperial) | 24.1 cm (9.5") |
| Weight & dimensions | |
| Width | 192 mm |
| Weight | 910 g |
| Height | 95.3 mm |
| Depth | 241.3 mm |
| Weight (imperial) | 0.907 kg (2 lbs) |
| Dimensions (W x D x H) (imperial) | 192 x 241.3 x 95.2 mm (7.56 x 9.5 x 3.75") |
| Other features | |
| Interface | SAS |
| Width (imperial) | 19.2 cm (7.56") |
| Height (imperial) | 9.52 cm (3.75") |
| Depth (imperial) | 24.1 cm (9.5") |
| Weight (imperial) | 0.907 kg (2 lbs) |
| Dimensions (W x D x H) (imperial) | 192 x 241.3 x 95.2 mm (7.56 x 9.5 x 3.75") |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
HPE 1.2TB SAS 12G Enterprise 10K SFF (...
£307.80
£256.50
|
New
Lenovo FRU81Y9691 internal hard drive...
£271.80
£226.50
|
Hot Product
Origin Storage HDD 500GB 3.5in NearLin...
£321.66
£268.05
|
Recommended
IBM 600GB SAS 2.5" 10000RPM inter...
£329.40
£274.50
|
IBM 1000GB SAS 2.5" internal hard...
£293.40
£244.50
|
Popular
IBM 00Y2430 internal hard drive 600 GB...
£295.20
£246.00
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
Q6M04A
|
FRU81Y9691
|
DELL-500NLSA/7-S11
|
ACLK
|
81Y9691
|
00Y2430
|
| Manufacturer |
HPE
|
Lenovo
|
Origin Storage
|
IBM
|
IBM
|
IBM
|
| HDD capacity |
≈ 1 TB
|
≈ 1 TB
|
≈ 300 GB
|
≈ 300 GB
|
N/A
|
N/A
|
| HDD speed |
10000RPM to 15000RPM
|
N/A
|
7200RPM to 10000RPM
|
10000RPM to 15000RPM
|
N/A
|
N/A
|
| HDD size |
2.5 "
|
N/A
|
3.5 "
|
2.5 "
|
2.5 "
|
2.5 "
|
| Component for |
N/A
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|