HPE 1.2TB SAS MSA internal hard drive 10000 RPM 2.5"
£267.12
£222.60
1.2TB SAS hard disk drive MSA
| Component for | Disk array |
|---|---|
| SKU | 787648-001 |
| EAN | 5712505538814 |
| Manufacturer | HPE |
| Availability | In Stock |
1.2TB SAS hard disk drive MSA - 12Gb/sec transfer rate, 10,000 RPM, 2.5-inch small form factor (SFF), Enterprise
| Hard drive | |
|---|---|
| Component for | Disk array |
| HDD interface transfer rate | 12 Gbit/s |
| Hot-swap | Yes |
| HDD speed | 10000 RPM |
| HDD size | 2.5" |
| HDD capacity | 1.2 TB |
| Compatible products | MSA 2040 SAN Storage |
| Features | |
| Type | HDD |
| Component for | Disk array |
| HDD interface transfer rate | 12 Gbit/s |
| Interface | SAS |
| Hot-swap | Yes |
| HDD speed | 10000 RPM |
| HDD size | 2.5" |
| HDD capacity | 1.2 TB |
| Compatible products | MSA 2040 SAN Storage |
| Power | |
| Operating voltage | 5 V |
| Technical details | |
| Harmonized System (HS) code | 8471.70 |
| Interface | SAS |
| Hot-swap | Yes |
| Packaging content | |
|---|---|
| Storage drive adapter included | No |
| Packaging data | |
| Storage drive adapter included | No |
| Logistics data | |
| Export Control Classification Number (ECCN) | EAR99 |
| Harmonized System (HS) code | 8471.70 |
| Other features | |
| Interface | SAS |
| Compatible products | MSA 2040 SAN Storage |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
HPE 1.2TB SAS MSA internal hard drive...
£267.12
£222.60
|
Popular
DELL 0V8G9 internal hard drive 1 TB 72...
£264.60
£220.50
|
New
Lenovo FRU81Y9691 internal hard drive...
£271.80
£226.50
|
DELL 7KXJR internal hard drive 1 TB 72...
£264.60
£220.50
|
Hot Product
Origin Storage HDD 500GB 3.5in NearLin...
£321.66
£268.05
|
Recommended
IBM 600GB SAS 2.5" 10000RPM inter...
£329.40
£274.50
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
787648-001
|
0V8G9
|
FRU81Y9691
|
7KXJR
|
DELL-500NLSA/7-S11
|
ACLK
|
| Manufacturer |
HPE
|
DELL
|
Lenovo
|
DELL
|
Origin Storage
|
IBM
|
| HDD capacity |
≈ 1 TB
|
≈ 1 TB
|
≈ 1 TB
|
≈ 1 TB
|
≈ 300 GB
|
≈ 300 GB
|
| HDD speed |
10000RPM to 15000RPM
|
7200RPM to 10000RPM
|
N/A
|
7200RPM to 10000RPM
|
7200RPM to 10000RPM
|
10000RPM to 15000RPM
|
| HDD size |
2.5 "
|
3.5 "
|
N/A
|
3.5 "
|
3.5 "
|
2.5 "
|
| Component for |
Disk array
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|