HPE 1TB 6G SAS 7.2K rpm SFF (2.5-inch) Dual Port Midline 1yr Warranty internal hard drive 7200 RPM 2.5"
£345.60
£288.00
1TB 6G SAS 7.2K rpm SFF (2.5-inch) Hot Plug Midline 1yr Warranty Hard Drive
| Component for | Server/workstation |
|---|---|
| SKU | 605835-B21 |
| EAN | 4948382717351 |
| Manufacturer | HPE |
| Availability | In Stock |
Serial Attached SCSI (SAS) provides a superior storage solution. With some storage requirements escalating and others becoming more complex, factors such as flexibility, performance, increased reliability, greater density, security, scalability and accessibility are more critical than ever. Today's organizations consist of different kinds of environments. Enterprise data centers must be online almost 24X7, fulfill requests from numerous users simultaneously, and allow for constant growth and expansion while in operation. Other customer environments require high capacity storage and high data availability for low I/O environments. HP's portfolio of SAS drives meets all these demands.
| Hard drive | |
|---|---|
| Component for | Server/workstation |
| HDD interface transfer rate | 6 Gbit/s |
| Average latency | 8.2 ms |
| HDD speed | 7200 RPM |
| HDD size | 2.5" |
| HDD capacity | 1 TB |
| Features | |
| Type | HDD |
| Component for | Server/workstation |
| HDD interface transfer rate | 6 Gbit/s |
| Interface | SAS |
| Average latency | 8.2 ms |
| HDD speed | 7200 RPM |
| HDD size | 2.5" |
| HDD capacity | 1 TB |
| Packaging content | |
| Storage drive adapter included | No |
| Technical details | |
|---|---|
| Interface | SAS |
| Weight & dimensions | |
| Width | 78.7 mm |
| Weight | 450 g |
| Height | 16 mm |
| Depth | 138.4 mm |
| Packaging data | |
| Storage drive adapter included | No |
| Other features | |
| Interface | SAS |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
HPE 1TB 6G SAS 7.2K rpm SFF (2.5-inch)...
£345.60
£288.00
|
Recommended
IBM 600GB SAS 2.5" 10000RPM inter...
£329.40
£274.50
|
Hot Product
IBM 1000GB SAS 2.5" internal hard...
£293.40
£244.50
|
Popular
IBM 00Y2430 internal hard drive 600 GB...
£295.20
£246.00
|
IBM 42D0753 internal hard drive 500 GB...
£349.20
£291.00
|
IBM 00AD077 internal hard drive 1.2 TB...
£315.00
£262.50
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
605835-B21
|
ACLK
|
81Y9691
|
00Y2430
|
42D0753
|
00AD077
|
| Manufacturer |
HPE
|
IBM
|
IBM
|
IBM
|
IBM
|
IBM
|
| HDD capacity |
≈ 1 TB
|
≈ 300 GB
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
≈ 1 TB
|
| HDD speed |
7200RPM to 10000RPM
|
10000RPM to 15000RPM
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
10000RPM to 15000RPM
|
| HDD size |
2.5 "
|
2.5 "
|
2.5 "
|
2.5 "
|
2.5 "
|
2.5 "
|
| Component for |
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|