HPE 2TB 6G SATA 7.2K rpm LFF (3.5-inch) SC Midline 1yr Warranty internal hard drive 7200 RPM 3.5" Serial ATA
£112.45
£93.71
2TB 6G SATA 7.2K rpm LFF (3.5-inch) SC Midline 1yr Warranty Hard Drive
| SKU | 658079-B21-RFB |
|---|---|
| EAN | 5705965990148 |
| Manufacturer | HPE |
| Availability | In Stock |
HP SATA hard drives are designed for reliability and mass storage demanded by today's server and storage environments. The SATA hard drive portfolio is categorized into two categories: Entry (ETY) and Midline (MDL) hard drives. HP SATA Entry hard drives are the lowest unit-cost solution for entry level servers. Designed for economical reliability and performance for non-mission critical applications, Entry and Midline SATA hard drives provide the best price advantage for these lower workload environments. These hard drives are available in Small Form Factor (2.5in) and Large Form Factor (3.5in) for both hot plug and non-hot plug environments.
| Hard drive | |
|---|---|
| Component for | Server/workstation |
| HDD interface transfer rate | 6 Gbit/s |
| Refurbished | Yes |
| HDD speed | 7200 RPM |
| HDD size | 3.5" |
| HDD capacity | 2 TB |
| Features | |
| Type | HDD |
| Component for | Server/workstation |
| HDD interface transfer rate | 6 Gbit/s |
| Refurbished | Yes |
| Interface | Serial ATA |
| HDD speed | 7200 RPM |
| HDD size | 3.5" |
| HDD capacity | 2 TB |
| Power | |
| Operating voltage | 5 / 12 V |
| Packaging content | |
|---|---|
| Storage drive adapter included | No |
| Technical details | |
| Interface | Serial ATA |
| Packaging data | |
| Storage drive adapter included | No |
| Other features | |
| Interface | Serial ATA |
You may also be interested in
| Product |
HPE 2TB 6G SATA 7.2K rpm LFF (3.5-inch...
£112.45
£93.71
|
Recommended
Origin Storage HDD 500GB 3.5in SATA 72...
£134.23
£111.86
|
Bestseller
Origin Storage HDD 500GB 3.5in non-Hot...
£125.93
£104.94
|
Popular
DELL 146GB 2.5" SAS 15K internal...
£144.00
£120.00
|
DELL 146GB 2.5" SAS 15K internal...
£144.00
£120.00
|
Hot Product
DELL 300GB SAS 15000rpm internal hard...
£140.40
£117.00
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
658079-B21-RFB
|
DELL-500SATA/7-S11
|
DELL-500SATA/7-BWC
|
K532N
|
W330K
|
F617N
|
| Manufacturer |
HPE
|
Origin Storage
|
Origin Storage
|
DELL
|
DELL
|
DELL
|
| HDD capacity |
≈ 2 TB
|
≈ 300 GB
|
≈ 300 GB
|
≈ 100 GB
|
≈ 100 GB
|
≈ 300 GB
|
| HDD speed |
7200RPM to 10000RPM
|
7200RPM to 10000RPM
|
7200RPM to 10000RPM
|
15000RPM and more
|
15000RPM and more
|
15000RPM and more
|
| HDD size |
3.5 "
|
3.5 "
|
3.5 "
|
2.5 "
|
2.5 "
|
N/A
|
| Interface |
Serial ATA
|
Serial ATA
|
Serial ATA
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Component for |
Server/workstation
|
Server/workstation
|
PC
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
| Type |
HDD
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
HDD
|
N/A
|