HPE 507284-001-REF internal hard drive 300 GB 10000 RPM 2.5" SAS
£24.16
£20.13
300GB, 10000 rpm, 2.5", SAS, 6Gbps
| Component for | Server/workstation |
|---|---|
| SKU | 507284-001-REF |
| Manufacturer | HPE |
| Availability | In Stock |
| Hard drive | |
|---|---|
| Component for | Server/workstation |
| HDD interface transfer rate | 6 Gbit/s |
| HDD speed | 10000 RPM |
| HDD size | 2.5" |
| HDD capacity | 300 GB |
| Features | |
| Type | HDD |
| Component for | Server/workstation |
| HDD interface transfer rate | 6 Gbit/s |
| Interface | SAS |
| HDD speed | 10000 RPM |
| HDD size | 2.5" |
| HDD capacity | 300 GB |
| Technical details | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Interface | SAS |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Other features | |
| Interface | SAS |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
HPE 507284-001-REF internal hard drive...
£24.16
£20.13
|
IBM 43X0808 internal hard drive 300 GB...
£26.88
£22.40
|
Hot Product
HPE 450GB 6G SAS 10K rpm SFF (2.5-inch...
£28.42
£23.68
|
Popular
HPE 652597-B21-RFB internal hard drive...
£21.31
£17.76
|
Recommended
HPE MSA2 750GB 7.2K 3.5-inch SATA HDD...
£31.08
£25.90
|
HPE MSA 600GB 6G SAS 10K SFF(2.5-inch)...
£34.63
£28.86
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
507284-001-REF
|
43X0808
|
652572-B21-RFB
|
652597-B21-RFB
|
AJ739A-RFB
|
C8S58A-RFB
|
| Manufacturer |
HPE
|
IBM
|
HPE
|
HPE
|
HPE
|
HPE
|
| HDD capacity |
≈ 300 GB
|
N/A
|
≈ 300 GB
|
under 80 G
|
≈ 750 GB
|
≈ 300 GB
|
| HDD speed |
10000RPM to 15000RPM
|
N/A
|
10000RPM to 15000RPM
|
15000RPM and more
|
7200RPM to 10000RPM
|
10000RPM to 15000RPM
|
| HDD size |
2.5 "
|
3.5 "
|
2.5 "
|
2.5 "
|
3.5 "
|
2.5 "
|
| Interface |
SAS
|
N/A
|
N/A
|
SAS
|
N/A
|
N/A
|
| Component for |
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Disk array
|
| Type |
HDD
|
N/A
|
N/A
|
HDD
|
N/A
|
N/A
|