HPE 730705-001-RFB internal hard drive 300 GB 15000 RPM 2.5" SAS
£92.59
£77.16
MSA 300GB 6G SAS 15k 2.5 inch SFF
| Component for | Server/workstation |
|---|---|
| SKU | 730705-001-RFB |
| EAN | 5715328012325 |
| Manufacturer | HPE |
| Availability | In Stock |
Information technology professionals rely on HPE quality to ensure maximum productivity. As the power of applications, processors, memory adapters and storage devices increases, high-end computer users are seeking ways to optimize their system performance. HPE provides leading solutions, adding new levels of performance, availability, flexibility, and management.
| Hard drive | |
|---|---|
| Component for | Server/workstation |
| HDD interface transfer rate | 6 Gbit/s |
| HDD speed | 15000 RPM |
| HDD size | 2.5" |
| HDD capacity | 300 GB |
| Features | |
| Type | HDD |
| Component for | Server/workstation |
| HDD interface transfer rate | 6 Gbit/s |
| Interface | SAS |
| HDD speed | 15000 RPM |
| HDD size | 2.5" |
| HDD capacity | 300 GB |
| Power | |
|---|---|
| Operating voltage | 5 V |
| Technical details | |
| Interface | SAS |
| Other features | |
| Interface | SAS |
You may also be interested in
| Product |
HPE 730705-001-RFB internal hard drive...
£92.59
£77.16
|
Popular
Origin Storage HDD 500GB 3.5in SATA 72...
£134.23
£111.86
|
Bestseller
Origin Storage HDD 500GB 3.5in non-Hot...
£125.93
£104.94
|
Origin Storage HDD 500GB 3.5in SATA 72...
£139.54
£116.28
|
Origin Storage HDD 500GB 3.5in SATA 72...
£134.46
£112.05
|
Recommended
Origin Storage HDD 500GB 3.5in SATA 72...
£133.38
£111.15
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
730705-001-RFB
|
DELL-500SATA/7-S11
|
DELL-500SATA/7-BWC
|
DELL-500SATA/7-F22
|
DELL-500SATA/7-S17
|
CPQ-500SA/72-S5
|
| Manufacturer |
HPE
|
Origin Storage
|
Origin Storage
|
Origin Storage
|
Origin Storage
|
Origin Storage
|
| HDD capacity |
≈ 300 GB
|
≈ 300 GB
|
≈ 300 GB
|
≈ 300 GB
|
N/A
|
≈ 300 GB
|
| HDD speed |
15000RPM and more
|
7200RPM to 10000RPM
|
7200RPM to 10000RPM
|
7200RPM to 10000RPM
|
N/A
|
7200RPM to 10000RPM
|
| HDD size |
2.5 "
|
3.5 "
|
3.5 "
|
3.5 "
|
3.5 "
|
3.5 "
|
| Interface |
SAS
|
Serial ATA
|
Serial ATA
|
Serial ATA
|
Serial ATA
|
Serial ATA
|
| Component for |
Server/workstation
|
Server/workstation
|
PC
|
PC
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
| Type |
HDD
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|