HPE 872477-B21 internal hard drive 600 GB 10000 RPM 2.5" SAS
£340.20
£283.50
600GB, 2.5", 12G SAS, 10K rpm, SFF, Ent, SC
| Component for | Server/workstation |
|---|---|
| SKU | 872477-B21S |
| Manufacturer | HPE |
| Availability | In Stock |
Do your servers need high-performance Enterprise hard drives for both your mission-critical and I/O intensive applications? HPE Server Enterprise Hard Drives offer the highest level of performance and reliability for your most demanding application workloads. They deliver maximum performance without compromising reliability, specifically engineered to meet the needs of hot data. Enterprise drives help you improve server response times, power more transactions per second and accelerate data transfer (I/O) speeds. HPE Server Enterprise Hard Drives are backed by over 2.4 million hours of the industry’s most rigorous testing and qualification program ensuring customer’s reliable, rugged drives. HPE integrated firmware protects data from malicious attacks that could change or destroy it. The self-describing icons on the HPE SMART Carrier takes the guess work out of a drive’s status and a “do not remove” button prevents data loss from human error.
Performance and Reliability for Multiple Application Environments
HPE Server Enterprise Hard Drives are ideal for transaction processing, database applications, big data analytics and high-performance computing.
Broad portfolio of optimized solutions provide up to 1.8 TB of storage in a smaller footprint.
Efficient drives for power and space constrained datacenters.
Latest 12G SAS interface for increased performance.
Performance and Reliability for Multiple Application Environments
HPE Server Enterprise Hard Drives are ideal for transaction processing, database applications, big data analytics and high-performance computing.
Broad portfolio of optimized solutions provide up to 1.8 TB of storage in a smaller footprint.
Efficient drives for power and space constrained datacenters.
Latest 12G SAS interface for increased performance.
| Hard drive | |
|---|---|
| Component for | Server/workstation |
| HDD interface transfer rate | 12 Gbit/s |
| HDD speed | 10000 RPM |
| HDD size | 2.5" |
| HDD capacity | 600 GB |
| Features | |
| Type | HDD |
| Component for | Server/workstation |
| HDD interface transfer rate | 12 Gbit/s |
| Interface | SAS |
| HDD speed | 10000 RPM |
| HDD size | 2.5" |
| HDD capacity | 600 GB |
| Power | |
| Operating voltage | 5 V |
| Technical details | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Interface | SAS |
| Packaging content | |
|---|---|
| Storage drive adapter included | No |
| Weight & dimensions | |
| Width | 75.7 mm |
| Height | 15.6 mm |
| Depth | 118.7 mm |
| Packaging data | |
| Storage drive adapter included | No |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Other features | |
| Interface | SAS |
You may also be interested in
| Product |
Recommended
HPE 872477-B21 internal hard drive 600...
£340.20
£283.50
|
Bestseller
Lenovo FRU81Y9691 internal hard drive...
£271.80
£226.50
|
IBM 600GB SAS 2.5" 10000RPM inter...
£329.40
£274.50
|
Hot Product
IBM 1000GB SAS 2.5" internal hard...
£293.40
£244.50
|
Popular
IBM 00Y2430 internal hard drive 600 GB...
£295.20
£246.00
|
IBM 42D0753 internal hard drive 500 GB...
£349.20
£291.00
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
872477-B21S
|
FRU81Y9691
|
ACLK
|
81Y9691
|
00Y2430
|
42D0753
|
| Manufacturer |
HPE
|
Lenovo
|
IBM
|
IBM
|
IBM
|
IBM
|
| HDD capacity |
≈ 300 GB
|
≈ 1 TB
|
≈ 300 GB
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| HDD speed |
10000RPM to 15000RPM
|
N/A
|
10000RPM to 15000RPM
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| HDD size |
2.5 "
|
N/A
|
2.5 "
|
2.5 "
|
2.5 "
|
2.5 "
|
| Interface |
SAS
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Component for |
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
| Type |
HDD
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|