HPE 900GB SAS 10000RPM internal hard drive 2.5"
£255.78
£213.15
900GB SAS 10000RPM
| Component for | Server/workstation |
|---|---|
| SKU | 619463-001 |
| EAN | 5711045342066 |
| Manufacturer | HPE |
| Availability | In Stock |
- As part of its commitment to hardware, software, and solution innovation, HP is proud to introduce this breakthrough platform configuration stability to HP Workstation customers. HP Stable & Consistent Offerings are built on the foundation of a carefully chosen set of hardware and software designed and tested to work with all HP Workstation platforms through their end of life.
- 10K rpm drives are well known for their better performance.
- 10K rpm drives are well known for their better performance.
| Hard drive | |
|---|---|
| Component for | Server/workstation |
| HDD speed | 10000 RPM |
| HDD size | 2.5" |
| HDD capacity | 900 GB |
| Features | |
| Component for | Server/workstation |
| Interface | SAS |
| HDD speed | 10000 RPM |
| HDD size | 2.5" |
| HDD capacity | 900 GB |
| Technical details | |
|---|---|
| Interface | SAS |
| Internal | Yes |
| Other features | |
| Interface | SAS |
| Internal | Yes |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
HPE 900GB SAS 10000RPM internal hard d...
£255.78
£213.15
|
New
Lenovo FRU81Y9691 internal hard drive...
£271.80
£226.50
|
Hot Product
Origin Storage HDD 500GB 3.5in NearLin...
£321.66
£268.05
|
Popular
IBM 600GB SAS 2.5" 10000RPM inter...
£329.40
£274.50
|
IBM ACLT internal hard drive 1 TB 7200...
£358.20
£298.50
|
IBM 1000GB SAS 2.5" internal hard...
£293.40
£244.50
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
619463-001
|
FRU81Y9691
|
DELL-500NLSA/7-S11
|
ACLK
|
ACLT
|
81Y9691
|
| Manufacturer |
HPE
|
Lenovo
|
Origin Storage
|
IBM
|
IBM
|
IBM
|
| HDD capacity |
≈ 750 GB
|
≈ 1 TB
|
≈ 300 GB
|
≈ 300 GB
|
≈ 1 TB
|
N/A
|
| HDD speed |
10000RPM to 15000RPM
|
N/A
|
7200RPM to 10000RPM
|
10000RPM to 15000RPM
|
7200RPM to 10000RPM
|
N/A
|
| HDD size |
2.5 "
|
N/A
|
3.5 "
|
2.5 "
|
2.5 "
|
2.5 "
|
| Component for |
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|