HPE Aruba 1G SFP LC LX 10km SMF network transceiver module Fiber optic 1000 Mbit/s
£29.87
£24.89
Aruba CM 1G SFP LC LX 10km SMF Transceiver
| Interface type | SFP |
|---|---|
| Maximum data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| SFP transceiver type | Fiber optic |
| SKU | J4859DC |
| Manufacturer | HPE |
| Availability | In Stock |
1G SFP LC LX 10km SMF Transceiver for use with select Aruba Central-managed devices.
| Network | |
|---|---|
| SFP transceiver type | Fiber optic |
| Fiber optic connector | LC |
| Maximum data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| Interface type | SFP |
| Technical details | |
| Maximum transfer distance | 10000 m |
| Performance | |
|---|---|
| SFP transceiver type | Fiber optic |
| Fiber optic connector | LC |
| Maximum transfer distance | 10000 m |
| Maximum data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| Interface type | SFP |
| Single-mode fiber (SMF) supported | Yes |
| SFP transceiver standard | LX |
| Weight & dimensions | |
| Width | 56 mm |
| Depth | 13 mm |
| Height | 15 mm |
| Weight | 20 g |
You may also be interested in
| Product |
Recommended
HPE Aruba 1G SFP LC LX 10km SMF networ...
£29.87
£24.89
|
Bestseller
D-Link 1-port Mini-GBIC SFP to 1000Bas...
£31.13
£25.94
|
Popular
D-Link 1-port Mini-GBIC SFP to 1000Bas...
£44.47
£37.06
|
New
Zyxel SFP-SX-D network transceiver mod...
£44.16
£36.80
|
StarTech.com Cisco SFP-GE-S Compatible...
£32.56
£27.13
|
Hot Product
StarTech.com Cisco GLC-SX-MM Compatibl...
£33.25
£27.71
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
J4859DC
|
DEM-311GT
|
DEM-310GT
|
91-010-204001B
|
SFPGESST
|
SFPGLCSXMMST
|
| Manufacturer |
HPE
|
D-Link
|
D-Link
|
Zyxel
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
| Maximum data transfer rate |
1000 Mbit/s
|
1000 Mbit/s
|
1250 Mbit/s
|
1000 Mbit/s
|
1250 Mbit/s
|
1250 Mbit/s
|
| Interface type |
SFP
|
SFP
|
SFP
|
N/A
|
SFP
|
SFP
|
| SFP transceiver type |
Fiber optic
|
Fiber optic
|
Fiber optic
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|