HPE Aruba Networking 1G SFP LC SX 500m OM2 MMF Transceiver
£142.20
£118.50
Aruba Networking 1G SFP LC SX 500m OM2 MMF Transceiver
| Interface type | SFP |
|---|---|
| Maximum data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| SFP transceiver type | Fiber optic |
| SKU | J4858D |
| EAN | 0190017245836 |
| Manufacturer | HPE |
| Availability | In Stock |
| Product Family | Aruba Networking |
.
| Performance | |
|---|---|
| Maximum transfer distance | 500 m |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 20 g |
| Technical details | |
|---|---|
| Maximum transfer distance | 500 m |
| Weight (imperial) | 0.0454 kg (0.1 lbs) |
| Other features | |
| Weight (imperial) | 0.0454 kg (0.1 lbs) |
You may also be interested in
| Product |
New
HPE Aruba Networking 1G SFP LC SX 500m...
£142.20
£118.50
|
Hot Product
NETGEAR SFP 1G Ethernet Fiber Module f...
£120.92
£100.77
|
Popular
NETGEAR AGM734 network transceiver mod...
£162.68
£135.57
|
Intel E10GSFPLR network transceiver mo...
£137.33
£114.44
|
Recommended
Zyxel SFP10G-SR network transceiver mo...
£160.69
£133.91
|
Bestseller
Cisco 1000BASE-T SFP network transceiv...
£198.00
£165.00
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
J4858D
|
AGM731F
|
AGM734-10000S
|
E10GSFPLR
|
SFP10G-SR-ZZ0101F
|
GLC-TE=
|
| Manufacturer |
HPE
|
Netgear
|
Netgear
|
Intel
|
Zyxel
|
Cisco
|
| Maximum data transfer rate |
N/A
|
1250 Mbit/s
|
10000 Mbit/s
|
10000 Mbit/s
|
10000 Mbit/s
|
1000 Mbit/s
|
| Interface type |
N/A
|
SFP
|
N/A
|
N/A
|
SFP+
|
SFP
|
| SFP transceiver type |
N/A
|
Fiber optic
|
N/A
|
N/A
|
Fiber optic
|
N/A
|