HPE Aruba Networking 1G SFP RJ45 100m Cat5e Transceiver
£152.70
£127.25
Aruba Networking 1G SFP RJ45 100m Cat5e Transceiver
| SKU | J8177E |
|---|---|
| EAN | 0190017716909 |
| Manufacturer | HPE |
| Availability | In Stock |
.
| Performance | |
|---|---|
| Fiber optic connector | RJ-45 |
| Maximum transfer distance | 100 m |
| Maximum data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| Interface type | SFP |
| Product colour | Silver, Yellow |
| Features | |
| Product colour | Silver, Yellow |
| Network | |
| Fiber optic connector | RJ-45 |
| Maximum data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| Interface type | SFP |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 37 mm |
| Depth | 71 mm |
| Height | 37 mm |
| Weight | 45.4 g |
| Technical details | |
| Maximum transfer distance | 100 m |
| Weight (imperial) | 0.0454 kg (0.1 lbs) |
| Other features | |
| Weight (imperial) | 0.0454 kg (0.1 lbs) |
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
HPE Aruba Networking 1G SFP RJ45 100m...
£152.70
£127.25
|
Popular
NETGEAR SFP 1G Ethernet Fiber Module f...
£120.89
£100.74
|
Intel E10GSFPLR network transceiver mo...
£137.27
£114.39
|
D-Link 10GBase-SR SFP+ Transceiver, 80...
£179.16
£149.30
|
Recommended
Zyxel SFP10G-SR network transceiver mo...
£160.69
£133.91
|
Bestseller
Cisco 1000BASE-T SFP network transceiv...
£198.00
£165.00
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
J8177E
|
AGM731F
|
E10GSFPLR
|
DEM-431XT
|
SFP10G-SR-ZZ0101F
|
GLC-TE=
|
| Manufacturer |
HPE
|
Netgear
|
Intel
|
D-Link
|
Zyxel
|
Cisco
|
| Maximum data transfer rate |
1000 Mbit/s
|
1250 Mbit/s
|
10000 Mbit/s
|
10000 Mbit/s
|
10000 Mbit/s
|
1000 Mbit/s
|
| Interface type |
SFP
|
SFP
|
N/A
|
SFP+
|
SFP+
|
SFP
|
| SFP transceiver type |
N/A
|
Fiber optic
|
N/A
|
Fiber optic
|
Fiber optic
|
N/A
|