HPE Intel Xeon-Gold 6226R processor 2.9 GHz 22 MB L3 Tray
£825.42
£687.85
Intel Xeon-Gold 6226R (2.9GHz/16-core/150W) Processor Kit for ProLiant ML350 Gen10
| SKU | P24170-B21B |
|---|---|
| Manufacturer | HPE |
| Availability | In Stock |
| Processor | |
|---|---|
| Processor generation | 2nd Generation Intel® Xeon® Scalable |
| Processor base frequency | 2.9 GHz |
| Processor manufacturer | Intel |
| Cooler included | No |
| Processor codename | Cascade Lake |
| Thermal Design Power (TDP) | 150 W |
| Processor cache | 22 MB |
| Processor model | 6226R |
| Processor threads | 32 |
| System bus rate | 10.4 GT/s |
| Processor operating modes | 64-bit |
| Processor boost frequency | 3.9 GHz |
| Component for | Server/workstation |
| Processor lithography | 14 nm |
| Processor family | Intel® Xeon® Gold |
| Processor cores | 16 |
| Processor socket | LGA 3647 (Socket P) |
| Processor cache type | L3 |
| Package type | Tray |
| Memory | |
| Maximum internal memory supported by processor | 1.02 TB |
| Memory types supported by processor | DDR4-SDRAM |
| Memory clock speeds supported by processor | 2933 MHz |
| Memory channels | Hexa-channel |
| ECC | Yes |
| Graphics | |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card model | Not available |
| On-board graphics card | No |
| Discrete graphics card model | Not available |
| Power | |
|---|---|
| Thermal Design Power (TDP) | 150 W |
| Technical details | |
| PCI Express slots version | 3.0 |
| Scalability | 2S |
| Thermal Design Power (TDP) | 150 W |
| Market segment | Server |
| Processor cache type | L3 |
| Features | |
| Maximum number of PCI Express lanes | 48 |
| Thermal Design Power (TDP) | 150 W |
| PCI Express slots version | 3.0 |
| Scalability | 2S |
| Market segment | Server |
| Packaging data | |
| Package type | Tray |
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
HPE Intel Xeon-Gold 6226R processor 2....
£825.42
£687.85
|
Recommended
Intel Xeon 6244 processor 3.6 GHz 24.7...
£1,042.74
£868.95
|
Popular
Intel Xeon W-3245 processor 3.2 GHz 22...
£964.10
£803.42
|
Bestseller
Intel Xeon 6234 processor 3.3 GHz 24.7...
£941.48
£784.57
|
AMD EPYC 7H12 processor 3.3 GHz 256 MB...
£1,129.06
£940.88
|
New
HPE Intel Xeon-Silver 4210R (2.4GHz/10...
£433.44
£361.20
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
P24170-B21B
|
CD8069504194202
|
CD8069504152900
|
CD8069504283304
|
100-000000055
|
P23549-B21
|
| Manufacturer |
HPE
|
Intel
|
Intel
|
Intel
|
AMD
|
HPE
|
| Processor socket |
LGA 3647 (Socket P)
|
LGA 3647 (Socket P)
|
LGA 3647 (Socket P)
|
LGA 3647 (Socket P)
|
Socket SP3
|
LGA 3647 (Socket P)
|
| Processor family |
Intel Xeon Gold
|
Intel Xeon Gold
|
Intel Xeon W
|
Intel Xeon Gold
|
AMD EPYC
|
Intel Xeon Silver
|
| Processor lithography |
up to 22nm
|
up to 22nm
|
up to 22nm
|
up to 22nm
|
N/A
|
up to 22nm
|
| Processor cores |
16
|
8
|
16
|
8
|
64
|
10
|
| On-board graphics card |
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Cooler included |
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Discrete graphics card |
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Package type |
Tray
|
Tray
|
Tray
|
Tray
|
Tray
|
Tray
|