HPE Intel Xeon-Silver 4215R processor 3.2 GHz 11 MB L3 Tray
£465.50
£387.92
Intel Xeon-Silver 4215R (3.2GHz/8-core/130W) Processor Kit for ProLiant DL380 Gen10
| SKU | P24465-B21B |
|---|---|
| Manufacturer | HPE |
| Availability | In Stock |
| Processor | |
|---|---|
| Processor generation | 2nd Generation Intel® Xeon® Scalable |
| Processor base frequency | 3.2 GHz |
| Processor manufacturer | Intel |
| Cooler included | No |
| Processor codename | Cascade Lake |
| Thermal Design Power (TDP) | 130 W |
| Processor cache | 11 MB |
| Processor model | 4215R |
| Processor threads | 16 |
| System bus rate | 10.4 GT/s |
| Processor operating modes | 64-bit |
| Processor boost frequency | 4 GHz |
| Component for | Server/workstation |
| Processor lithography | 14 nm |
| Processor family | Intel Xeon Silver |
| Processor cores | 8 |
| Processor socket | LGA 3647 (Socket P) |
| Processor cache type | L3 |
| Package type | Tray |
| Memory | |
| Maximum internal memory supported by processor | 1.02 TB |
| Memory types supported by processor | DDR4-SDRAM |
| Memory clock speeds supported by processor | 2400 MHz |
| Memory channels | Hexa-channel |
| ECC | Yes |
| Graphics | |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card model | Not available |
| On-board graphics card | No |
| Discrete graphics card model | Not available |
| Power | |
| Thermal Design Power (TDP) | 130 W |
| Technical details | |
|---|---|
| PCI Express slots version | 3.0 |
| Scalability | 2S |
| Thermal Design Power (TDP) | 130 W |
| Market segment | Server |
| Processor cache type | L3 |
| Features | |
| Maximum number of PCI Express lanes | 48 |
| Thermal Design Power (TDP) | 130 W |
| PCI Express slots version | 3.0 |
| Scalability | 2S |
| Market segment | Server |
| Harmonized System (HS) code | 85423119 |
| Packaging data | |
| Package type | Tray |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85423119 |
You may also be interested in
| Product |
HPE Intel Xeon-Silver 4215R processor...
£465.50
£387.92
|
Hot Product
Intel Xeon W-2265 processor 3.5 GHz 19...
£640.94
£534.12
|
Popular
Intel Xeon W-2245 processor 3.9 GHz 16...
£540.70
£450.58
|
AMD EPYC 7453 processor 2.75 GHz 64 MB...
£468.37
£390.31
|
Bestseller
AMD EPYC 7443 processor 2.85 GHz 128 M...
£572.45
£477.04
|
Recommended
AMD EPYC 7543 processor 2.8 GHz 256 MB...
£769.81
£641.51
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
P24465-B21B
|
CD8069504393400
|
CD8069504393801
|
100-000000319
|
100-000000340
|
100-000000345
|
| Manufacturer |
HPE
|
Intel
|
Intel
|
AMD
|
AMD
|
AMD
|
| Processor socket |
LGA 3647 (Socket P)
|
LGA 2066 (Socket R4)
|
LGA 2066 (Socket R4)
|
Socket SP3
|
Socket SP3
|
Socket SP3
|
| Processor family |
Intel Xeon Silver
|
Intel Xeon W
|
Intel Xeon W
|
AMD EPYC
|
AMD EPYC
|
AMD EPYC
|
| Processor lithography |
up to 22nm
|
up to 22nm
|
up to 22nm
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Processor cores |
8
|
12
|
8
|
28
|
24
|
32
|
| On-board graphics card |
N
|
N
|
N
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Cooler included |
N
|
N
|
N
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Discrete graphics card |
N
|
N
|
N
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Package type |
Tray
|
Tray
|
Tray
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|