HPE MSA 900GB 12G SAS 15K SFF (2.5in) Enterprise 3yr Warranty internal hard drive 15000 RPM 2.5"
£439.74
£366.45
MSA 900GB 12G SAS 15K SFF (2.5in) Enterprise 3yr Warranty Hard Drive
| Component for | Disk array |
|---|---|
| SKU | Q1H47A |
| EAN | 4549821072620 |
| Manufacturer | HPE |
| Availability | In Stock |
Serial Attached SCSI (SAS) provides a superior storage solution. With some storage requirements escalating and others becoming more complex, factors such as flexibility, performance, increased reliability, greater density, security, scalability and accessibility are more critical than ever. Today's organizations consist of different kinds of environments. Enterprise data centers must be online almost 24X7, fulfill requests from numerous users simultaneously, and allow for constant growth and expansion while in operation. Other customer environments require high capacity storage and high data availability for low I/O environments. HP's portfolio of SAS drives meets all these demands.
| Hard drive | |
|---|---|
| Component for | Disk array |
| HDD interface transfer rate | 12 Gbit/s |
| HDD speed | 15000 RPM |
| HDD size | 2.5" |
| HDD capacity | 900 GB |
| Compatible products | MSA 2050 Storage |
| Features | |
| Type | HDD |
| Component for | Disk array |
| HDD interface transfer rate | 12 Gbit/s |
| Interface | SAS |
| HDD speed | 15000 RPM |
| HDD size | 2.5" |
| HDD capacity | 900 GB |
| Compatible products | MSA 2050 Storage |
| Technical details | |
| Harmonized System (HS) code | 84717050 |
| Interface | SAS |
| Packaging content | |
|---|---|
| Storage drive adapter included | No |
| Packaging data | |
| Storage drive adapter included | No |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84717050 |
| Other features | |
| Interface | SAS |
| Compatible products | MSA 2050 Storage |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
HPE MSA 900GB 12G SAS 15K SFF (2.5in)...
£439.74
£366.45
|
Hot Product
Origin Storage HDD 500GB 3.5in NearLin...
£321.66
£268.05
|
Popular
IBM 600GB SAS 2.5" 10000RPM inter...
£329.40
£274.50
|
IBM 42D0753 internal hard drive 500 GB...
£349.20
£291.00
|
IBM 500GB 7200 NL SATA 2.5" SFF S...
£345.60
£288.00
|
Recommended
Origin Storage HDD 1TB 3.5in NearLine...
£321.66
£268.05
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
Q1H47A
|
DELL-500NLSA/7-S11
|
ACLK
|
42D0753
|
42D0752
|
DELL-1000NLSA/7-S11
|
| Manufacturer |
HPE
|
Origin Storage
|
IBM
|
IBM
|
IBM
|
Origin Storage
|
| HDD capacity |
≈ 750 GB
|
≈ 300 GB
|
≈ 300 GB
|
N/A
|
≈ 300 GB
|
≈ 1 TB
|
| HDD speed |
15000RPM and more
|
7200RPM to 10000RPM
|
10000RPM to 15000RPM
|
N/A
|
7200RPM to 10000RPM
|
7200RPM to 10000RPM
|
| HDD size |
2.5 "
|
3.5 "
|
2.5 "
|
2.5 "
|
2.5 "
|
3.5 "
|
| Component for |
Disk array
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
N/A
|
Server/workstation
|