HPE Premier Flex MPO12/MPO12 Multi-mode OM4 10m Fiber Cable
£69.32
£57.77
Premier Flex MPO12/MPO12 Multi-mode OM4 10m Fiber Cable
| Cable length | 10 m |
|---|---|
| SKU | QK729A |
| EAN | 0886111610563 |
| Manufacturer | HPE |
| Availability | In Stock |
| Features | |
|---|---|
| Fibre optic type | OM4 |
| Connector 1 | QSFP |
| Connector 2 | QSFP |
| Cable length | 10 m |
| Full duplex | Yes |
| Core diameter | 50 µm |
| Cladding diameter | 125 µm |
| Product colour | Blue |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 gender | Male |
| Bending radius | 7.5 mm |
| Harmonized System (HS) code | 85447000 |
| Weight & dimensions | |
| Bending radius | 7.5 mm |
| Weight | 110 g |
| Cable length | 10 m |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
|---|---|
| Connector 1 | QSFP |
| Connector 2 | QSFP |
| Cable length | 10 m |
| Full duplex | Yes |
| Core diameter | 50 µm |
| Cladding diameter | 125 µm |
| Weight (imperial) | 0.113 kg (0.25 lbs) |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 85447000 |
| Other features | |
| Weight (imperial) | 0.113 kg (0.25 lbs) |
You may also be interested in
| Product |
New
HPE Premier Flex MPO12/MPO12 Multi-mod...
£69.32
£57.77
|
Hot Product
NETGEAR SFP+ DirectAttach 1m InfiniBan...
£56.99
£47.49
|
Bestseller
Cisco 10GBASE-CU, SFP+, 2m InfiniBand/...
£101.72
£84.77
|
Microconnect FIB442150 InfiniBand/fibr...
£90.60
£75.50
|
Popular
QNAP CAB-DAC15M-SFPP-A02 InfiniBand/fi...
£72.00
£60.00
|
Recommended
DELL 470-AAVG InfiniBand/fibre optic c...
£67.08
£55.90
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
QK729A
|
AXC761-10000S
|
SFP-H10GB-CU2M=
|
FIB442150
|
CAB-DAC15M-SFPP
|
470-AAVG
|
| Manufacturer |
HPE
|
Netgear
|
Cisco
|
Microconnect
|
QNAP
|
DELL
|
| Cable type |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
DAC
|
N/A
|