IBM 1.2TB 10k 6Gb SAS 2.5" internal hard drive 10000 RPM 2.5"
£315.00
£262.50
1.2TB 10000rpm 6Gb SAS 2.5" HDD
| Component for | Server/workstation |
|---|---|
| SKU | 00Y2507 |
| EAN | 0883436433099 |
| Manufacturer | IBM |
| Availability | In Stock |
These high-performance 7,200, 10,000, and 15,000 rpm 6 Gbps NL SATA and SAS HDD options are positioned at the top of the IBM SATA and SAS HDD line. The SATA are available in a hot-swap or simple-swap version and the SAS is available in hot-swap version.
These HDDs support entry-level server and workstation applications, such as:
- Transaction processing
- Data mining
- Data warehousing
- Professional video and graphics
These HDDs support entry-level server and workstation applications, such as:
- Transaction processing
- Data mining
- Data warehousing
- Professional video and graphics
| Hard drive | |
|---|---|
| Data transfer rate | 6 Gbit/s |
| Component for | Server/workstation |
| HDD speed | 10000 RPM |
| HDD size | 2.5" |
| HDD capacity | 1.2 TB |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Features | |
| Component for | Server/workstation |
| Interface | SAS |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| HDD speed | 10000 RPM |
| HDD size | 2.5" |
| HDD capacity | 1.2 TB |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | 0 - 60 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 65 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 90% |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 90% |
| Technical details | |
| Harmonized System (HS) code | 84717050 |
| Interface | SAS |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84717050 |
| Other features | |
| Interface | SAS |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Data transfer rate | 6 Gbit/s |
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
IBM 1.2TB 10k 6Gb SAS 2.5" intern...
£315.00
£262.50
|
New
Lenovo FRU81Y9691 internal hard drive...
£271.80
£226.50
|
Bestseller
Origin Storage HDD 500GB 3.5in NearLin...
£321.66
£268.05
|
Recommended
IBM 600GB SAS 2.5" 10000RPM inter...
£329.40
£274.50
|
IBM 1000GB SAS 2.5" internal hard...
£293.40
£244.50
|
Popular
IBM 00Y2430 internal hard drive 600 GB...
£295.20
£246.00
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
00Y2507
|
FRU81Y9691
|
DELL-500NLSA/7-S11
|
ACLK
|
81Y9691
|
00Y2430
|
| Manufacturer |
IBM
|
Lenovo
|
Origin Storage
|
IBM
|
IBM
|
IBM
|
| HDD capacity |
≈ 1 TB
|
≈ 1 TB
|
≈ 300 GB
|
≈ 300 GB
|
N/A
|
N/A
|
| HDD speed |
10000RPM to 15000RPM
|
N/A
|
7200RPM to 10000RPM
|
10000RPM to 15000RPM
|
N/A
|
N/A
|
| HDD size |
2.5 "
|
N/A
|
3.5 "
|
2.5 "
|
2.5 "
|
2.5 "
|
| Component for |
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|