IBM 300GB 15K 6Gbps SAS 2.5" SFF HS HDD internal hard drive 15000 RPM 2.5"
£318.60
£265.50
IBM 300GB 15K 6Gbps SAS 2.5" SFF HS HDD
| Component for | Server/Workstation |
|---|---|
| SKU | 81Y9670 |
| EAN | 0883436162074 |
| Manufacturer | IBM |
| Availability | In Stock |
Enterprise Serial Attached SCSI (SAS) hard drives offer the best combination of performance while providing the highest data integrity for server and external storage solutions. The 6 Gbps SAS interface provides double the data transfer rates over the previous generation and provide the scalability required by data centers worldwide.
SAS has become the hard drive interface of choice for enterprise-based storage solutions today. With full duplex, bidirectional I/O, these hard drives offer an average of 135 percent increased performance over SATA-based solutions and puts enterprise-class functionality within financial reach of businesses of all sizes.
SAS has become the hard drive interface of choice for enterprise-based storage solutions today. With full duplex, bidirectional I/O, these hard drives offer an average of 135 percent increased performance over SATA-based solutions and puts enterprise-class functionality within financial reach of businesses of all sizes.
| Hard drive | |
|---|---|
| Data transfer rate | 6 Gbit/s |
| Component for | Server/workstation |
| Hot-swap | Yes |
| HDD speed | 15000 RPM |
| HDD size | 2.5" |
| HDD capacity | 300 GB |
| Features | |
| Component for | Server/workstation |
| Interface | SAS |
| Hot-swap | Yes |
| HDD speed | 15000 RPM |
| HDD size | 2.5" |
| HDD capacity | 300 GB |
| Technical details | |
|---|---|
| Interface | SAS |
| Hot-swap | Yes |
| Internal | Yes |
| Other features | |
| Interface | SAS |
| Data transfer rate | 6 Gbit/s |
| Internal | Yes |
You may also be interested in
| Product |
IBM 300GB 15K 6Gbps SAS 2.5" SFF...
£318.60
£265.50
|
Hot Product
Lenovo FRU81Y9691 internal hard drive...
£271.80
£226.50
|
Bestseller
Origin Storage HDD 500GB 3.5in NearLin...
£321.66
£268.05
|
Recommended
IBM 600GB SAS 2.5" 10000RPM inter...
£329.40
£274.50
|
IBM 1000GB SAS 2.5" internal hard...
£293.40
£244.50
|
Popular
IBM 00Y2430 internal hard drive 600 GB...
£295.20
£246.00
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
81Y9670
|
FRU81Y9691
|
DELL-500NLSA/7-S11
|
ACLK
|
81Y9691
|
00Y2430
|
| Manufacturer |
IBM
|
Lenovo
|
Origin Storage
|
IBM
|
IBM
|
IBM
|
| HDD capacity |
≈ 300 GB
|
≈ 1 TB
|
≈ 300 GB
|
≈ 300 GB
|
N/A
|
N/A
|
| HDD speed |
15000RPM and more
|
N/A
|
7200RPM to 10000RPM
|
10000RPM to 15000RPM
|
N/A
|
N/A
|
| HDD size |
2.5 "
|
N/A
|
3.5 "
|
2.5 "
|
2.5 "
|
2.5 "
|
| Interface |
SAS
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Component for |
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|