IBM 900GB 2.5" 10K 6Gb SAS internal hard drive 10000 RPM 2.5"
£333.00
£277.50
900GB 2.5" 10K 6Gb SAS hard drive for DS3500 and DS3950
| Component for | Server/workstation |
|---|---|
| SKU | 00W1236 |
| EAN | 0883436308694 |
| Manufacturer | IBM |
| Availability | In Stock |
Next-generation 10K hard disk drive features are now available for entry and midrange Storage systems. For DS3500 systems, new Storage Manager version 10.86 and Controller FirmWare level (CFW) version 7.86 are available and include a new HDD functionality, T10 Protection Information (T10 PI). These new drives are T10 PI capable, and the new Storage Manager and CFW enable T10 PI on other DS3500 drive options previously announced without that capability.
| Hard drive | |
|---|---|
| Data transfer rate | 6 Gbit/s |
| Component for | Server/workstation |
| HDD speed | 10000 RPM |
| HDD size | 2.5" |
| HDD capacity | 900 GB |
| Compatible products | DS3500, DS3950 |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Features | |
| Component for | Server/workstation |
| Interface | SAS |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| HDD speed | 10000 RPM |
| HDD size | 2.5" |
| HDD capacity | 900 GB |
| Compatible products | DS3500, DS3950 |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | 0 - 60 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 65 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 90% |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 90% |
| Technical details | |
| Harmonized System (HS) code | 84717050 |
| Interface | SAS |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84717050 |
| Other features | |
| Interface | SAS |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Data transfer rate | 6 Gbit/s |
| Compatible products | DS3500, DS3950 |
You may also be interested in
| Product |
IBM 900GB 2.5" 10K 6Gb SAS intern...
£333.00
£277.50
|
Bestseller
Lenovo FRU81Y9691 internal hard drive...
£271.80
£226.50
|
Recommended
IBM 600GB SAS 2.5" 10000RPM inter...
£329.40
£274.50
|
Hot Product
IBM 1000GB SAS 2.5" internal hard...
£293.40
£244.50
|
Popular
IBM 00Y2430 internal hard drive 600 GB...
£295.20
£246.00
|
IBM 42D0753 internal hard drive 500 GB...
£349.20
£291.00
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
00W1236
|
FRU81Y9691
|
ACLK
|
81Y9691
|
00Y2430
|
42D0753
|
| Manufacturer |
IBM
|
Lenovo
|
IBM
|
IBM
|
IBM
|
IBM
|
| HDD capacity |
≈ 750 GB
|
≈ 1 TB
|
≈ 300 GB
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| HDD speed |
10000RPM to 15000RPM
|
N/A
|
10000RPM to 15000RPM
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| HDD size |
2.5 "
|
N/A
|
2.5 "
|
2.5 "
|
2.5 "
|
2.5 "
|
| Component for |
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|