Intellinet Network Patch Cable, Cat7 Cable/Cat6A Plugs, 0.25m, White, Copper, S/FTP, LSOH / LSZH, PVC, RJ45, Gold Plated Contacts, Snagless, Booted, Lifetime Warranty
£2.15
£1.79
Network Patch Cable, Cat7 Cable/Cat6A Plugs, 0.25m, White, Copper, S/FTP, LSOH / LSZH, PVC, RJ45, Gold Plated Contacts, Snagless, Booted, Lifetime Warranty
- Cat7 600 MHz Cable
- S/FTP & AWG 26
- CAT6a RJ45 plug, gold-plated contacts
- LSZH Jacket
- Compatible with T568A and T568B wiring
- Fully backward compatible with all the previous cable categories, including Category 6a, 6, 5e and 5
| Cable length | 0.25 m |
|---|---|
| Connector 2 | RJ-45 |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Cable shielding | S/FTP (S-STP) |
| SKU | 741903 |
| EAN | 0766623741903 |
| Manufacturer | Intellinet |
| Availability | In Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
Cat7 raw cable with Cat6a modular plugs gives the best performance for your network infrastructure.Why Cat6a modular plugs?As there is no official, agreed-upon standard for the Cat7 plug, Intellinet Network Solutions uses the highest official TIA/EIA-approved components to give you the best specification available.
| Features | |
|---|---|
| Product colour | White |
| Connector shielding | Yes |
| Connector shield material | Aluminium |
| Conductor material | Copper |
| Frequency | 600 MHz |
| AWG wire size | 26 |
| Plug and Play | Yes |
| Cable standard | Cat7 |
| Cable shielding | S/FTP (S-STP) |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Connector contacts plating | Gold |
| Cabling technology | 10GBase-T |
| Data transfer rate | 10000 Mbit/s |
| Jacket material | Low smoke zero halogen (LSZH) |
| Cable length | 0.25 m |
| Ethernet interface type | 10 Gigabit Ethernet |
| Cable shape | Round |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 gender | Male |
| Certification | EIA/TIA 568B |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Certificates | |
| Certification | EIA/TIA 568B |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 20 g |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package type | Bag |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Product colour | White |
| Plug and Play | Yes |
| Cable standard | Cat7 |
| Cable shielding | S/FTP (S-STP) |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Connector contacts plating | Gold |
| Cabling technology | 10GBase-T |
| Data transfer rate | 10000 Mbit/s |
| Jacket material | Low smoke zero halogen (LSZH) |
| Cable length | 0.25 m |
| Other features | |
| Package type | Bag |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
You may also be interested in
| Product |
Intellinet Network Patch Cable, Cat7 C...
£2.15
£1.79
|
Hot Product
C2G 2m Cat6 Booted Unshielded (UTP) Ne...
£2.70
£2.25
|
Bestseller
C2G 0.5m Cat6 Booted Unshielded (UTP)...
£2.36
£1.97
|
Recommended
C2G 1m Cat5e Booted Unshielded (UTP) N...
£2.62
£2.18
|
Popular
C2G 1m Cat5e Booted Unshielded (UTP) N...
£2.59
£2.16
|
New
C2G 1m Cat6 Booted Unshielded (UTP) Ne...
£3.00
£2.50
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
741903
|
83408
|
83365
|
83161
|
83141
|
83366
|
| Manufacturer |
Intellinet
|
C2G
|
C2G
|
C2G
|
C2G
|
C2G
|
| Cable length |
0m to 1m
|
1m to 3m
|
0m to 1m
|
1m to 3m
|
1m to 3m
|
1m to 3m
|
| Connector 1 |
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
| Connector 2 |
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
| Cable standard |
Cat7
|
Cat6
|
Cat6
|
Cat5e
|
Cat5e
|
Cat6
|
| Cable shielding |
S/FTP (S-STP)
|
N/A
|
U/UTP (UTP)
|
U/UTP (UTP)
|
U/UTP (UTP)
|
U/UTP (UTP)
|