Intenso Slim Line USB flash drive 128 GB USB Type-A 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Black
£39.00
£32.50
Slim Line, 128GB, USB 3.2 Gen 1x1, up to 100MB/s, Black
- Colour: Black
- Material: Plastic
- Interface: Super Speed USB 3.2 Gen 1x1 (5 Gbit/s)
- Max. data transfer rate: Up to 100 MB/s
| Form factor | Cap |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Capacity | 128 GB |
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| SKU | 3532491 |
| EAN | 4034303028887 |
| Manufacturer | Intenso |
| Availability | In Stock |
Highest speed in the smallest format
You’re looking for a USB stick which is hardly noticeable in the computer or car radio and doesn’t interfere? With its small dimensions of only 2cm length and 3 g weight, the USB stick Slim Line is particularly small and unobtrusive. It can be connected permanently to the laptop or audio system as it disappears almost completely in the system.
You’re looking for a USB stick which is hardly noticeable in the computer or car radio and doesn’t interfere? With its small dimensions of only 2cm length and 3 g weight, the USB stick Slim Line is particularly small and unobtrusive. It can be connected permanently to the laptop or audio system as it disappears almost completely in the system.
| Memory | |
|---|---|
| Capacity | 128 GB |
| Read speed | 100 MB/s |
| Form factor | Cap |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11, Windows 8, Windows 8.1 |
| Mac operating systems supported | MacOS |
| Performance | |
| Device interface | USB Type-A |
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Mac compatibility | Yes |
| Capacity | 128 GB |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11, Windows 8, Windows 8.1 |
| Mac operating systems supported | MacOS |
| Read speed | 100 MB/s |
| Compatible operating systems | Microsoft Windows 8 or higher MacOS 10.x or higher |
| Design | |
| Key ring | Yes |
| Product colour | Black |
| Form factor | Cap |
| Housing material | Plastic |
| Weight & dimensions | |
| Width | 19 mm |
| Weight | 3 g |
| Height | 15 mm |
| Depth | 7 mm |
| Package depth | 120 mm |
| Package width | 84 mm |
| Package height | 10 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package depth | 120 mm |
| Package width | 84 mm |
| Package type | Blister |
| Package height | 10 mm |
| Package weight | 15 kg |
| Strap mount | Yes |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Strap mount | Yes |
| Technical details | |
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Key ring | Yes |
| Product colour | Black |
| Compatible operating systems | Microsoft Windows 8 or higher MacOS 10.x or higher |
| Package weight | 15 kg |
| Housing material | Plastic |
| Strap mount | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 84717070 |
| Other features | |
| Compatible operating systems | Microsoft Windows 8 or higher MacOS 10.x or higher |
| Package weight | 15 kg |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84717070 |
You may also be interested in
| Product |
Intenso Slim Line USB flash drive 128...
£39.00
£32.50
|
Transcend JetFlash elite JetFlash 760...
£32.76
£27.30
|
Recommended
Transcend JetFlash 350 32GB
£34.32
£28.60
|
Popular
Verbatim V3 - USB 3.0 Drive 256 GB - B...
£38.72
£32.27
|
Hot Product
SanDisk Ultra USB flash drive 256 GB U...
£49.92
£41.60
|
Bestseller
SanDisk ULTRA FLAIR USB flash drive 12...
£31.38
£26.15
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
3532491
|
TS128GJF760
|
TS32GJF350
|
49168
|
SDCZ48-256G-U46
|
SDCZ73-128G-G46
|
| Manufacturer |
Intenso
|
Transcend
|
Transcend
|
Verbatim
|
Sandisk
|
Sandisk
|
| Form factor |
cap
|
slide
|
cap
|
slide
|
slide
|
capless
|
| Product colour |
Black
|
N/A
|
Black
|
Black
|
Black
|
N/A
|
| Capacity |
128GB to 256GB
|
128GB to 256GB
|
32GB to 50GB
|
256GB and more
|
256GB and more
|
N/A
|
| USB version |
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
2.0
|
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
| Device interface |
USB Type-A
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|