Kensington Comfort Gel Mouse Pad — Black
£22.81
£19.01
Comfort Gel Mouse Pad — Black
- Gel padding acts like a pillow and adapts to natural curves of your wrist
- Non-skid base helps keep the mouse pad firmly in place
| Product colour | Black |
|---|---|
| SKU | 62386 |
| EAN | 0636638006307 |
| Manufacturer | Kensington |
| Availability | In Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
Gel Padding
Soft cushioning adapts to the natural curves of the wrist for premium comfort and support, taking pressure off your joints which is especially important during extended periods of usage
Non-Skid Base
Special surface helps keep the mouse pad firmly in place, providing better stability and performance as you move the mouse around while navigating
The Comfort Gel Mouse Pad provides extra support and comfort for using a mouse or writing. The gel pad conforms to the natural contours of your wrist and minimizes pressure on your hand and wrist so you can be productive for longer periods of time with less aches and pains. A non-skid base ensures the pad stays in place while you’re navigating around the screen with your mouse.
| Colour | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Performance | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Technical details | |
| Pallet net weight | 186.9 kg |
| Products per pallet (EU) | 324 pc(s) |
| Logistics data | |
| Pallet gross width | 80 cm |
| Pallet gross length | 120 cm |
| Pallet gross height | 119.4 cm |
| Pallet gross weight | 186.9 kg |
| Pallet net weight | 186.9 kg |
| Products per pallet (EU) | 324 pc(s) |
You may also be interested in
| Product |
Recommended
Kensington Comfort Gel Mouse Pad — Black
£22.81
£19.01
|
Bestseller
Kensington Duo Gel Mouse Pad Wrist Res...
£26.15
£21.79
|
Popular
Kensington Height Adjustable Gel Mouse...
£31.92
£26.60
|
Kensington Duo Gel Mouse Pad Light Smo...
£33.60
£28.00
|
Hot Product
Kensington Duo Gel Mouse Pad Wrist Res...
£26.15
£21.79
|
New
Fellowes Mouse Mat Wrist Support - Hea...
£20.20
£16.83
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
62386
|
62401
|
57711
|
62399
|
62402
|
9181201
|
| Manufacturer |
Kensington
|
Kensington
|
Kensington
|
Kensington
|
Kensington
|
Fellowes
|
| Product colour |
Black
|
N/A
|
Black
|
Grey
|
N/A
|
Black
|