Kensington Mouse - in - a - Box Wired
£12.17
£10.14
Mouse - in - a - Box Wired
- Responsive and reliable optical 1000dpi sensor
- Scroll wheel is ideal for speeding through documents
- A comfortable, contoured ambidextrous shape that is optimised for everyone
- Wired 180cm USB cable for battery free reliability
- PC and Mac® compatible
- This product is designed to comfortably fit users with average sized hands.
| Device interface | USB Type-A |
|---|---|
| Buttons quantity | 3 |
| Movement detection technology | Optical |
| Scroll type | Wheel |
| SKU | K72356EU |
| EAN | 5028252302814 |
| Manufacturer | Kensington |
| Availability | In Stock |
| PDF URLs |
View PDF |

SmartFit™ - Comfort made easy
This product is designed to comfortably fit users with average sized hands.
The Kensington Mouse·in·a·Box® USB provides reliable optical mouse performance for an attractive price and it´s completely Plug & Play so it works with your computer, right out of the box.
| Mouse | |
|---|---|
| Scroll type | Wheel |
| Connectivity technology | Wired |
| Movement detection technology | Optical |
| Buttons quantity | 3 |
| Input device | |
| Scroll type | Wheel |
| Movement detection technology | Optical |
| Buttons quantity | 3 |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| Connectivity technology | Wired |
| Pallet net weight | 197.6 kg |
| Products per pallet (EU) | 1140 pc(s) |
| Software | |
|---|---|
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Other operating systems supported | ChromeOS |
| Other features | |
| Connectivity technology | Wired |
| Compatible operating systems | Windows 8; XP; macOS 10.9; Vista; Windows 11; macOS 10.10 or above; macOS X 10.11; Windows 7; Chrome OS 44 or above; Windows 10 |
| Logistics data | |
| Pallet gross width | 80 cm |
| Pallet gross length | 120 cm |
| Pallet gross height | 111 cm |
| Pallet gross weight | 197.6 kg |
| Pallet net weight | 197.6 kg |
| Products per pallet (EU) | 1140 pc(s) |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
Kensington Mouse - in - a - Box Wired
£12.17
£10.14
|
DELL 11D3V mouse USB Type-A Optical 10...
£17.28
£14.40
|
Hot Product
CHERRY WHEELMOUSE OPTICAL Corded Mouse...
£12.91
£10.76
|
Popular
Lenovo 06P4069 mouse Office Ambidextro...
£17.28
£14.40
|
Recommended
CHERRY WHEELMOUSE OPTICAL Corded Mouse...
£13.85
£11.54
|
New
Targus AMU75EU mouse Travel Ambidextro...
£12.85
£10.71
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
K72356EU
|
11D3V
|
M-5450
|
06P4069
|
M-5400
|
AMU75EU
|
| Manufacturer |
Kensington
|
DELL
|
CHERRY
|
Lenovo
|
CHERRY
|
Targus
|
| Buttons quantity |
3
|
3
|
3
|
3
|
3
|
N/A
|
| Movement detection technology |
Optical
|
Optical
|
Optical
|
Optical
|
Optical
|
Blue Trace
|
| Device interface |
N/A
|
USB Type-A
|
USB Type-A + PS/2
|
USB Type-A
|
USB Type-A + PS/2
|
USB Type-A
|
| Purpose |
N/A
|
N/A
|
office
|
office
|
office
|
Travel
|
| Scroll type |
Wheel
|
Wheel
|
Wheel
|
Wheel
|
Wheel
|
Wheel
|
| Connectivity technology |
Wired
|
N/A
|
N/A
|
Wired
|
N/A
|
N/A
|