Kensington Privacy Screen Filter 2-Way Removable for Surface Laptop 7 13.8"
£46.80
£39.00
Privacy Screen Filter 2-Way Removable for Surface Laptop 7 13.8"
- Limits viewing angle to 30° and keeps your sensitive information safe from visual hacking
- 13.8"
- Blue Light Reduction: reduces detrimental blue light by up to 52%, easing eye strain and promoting natural sleep
- Innovative anti-glare coating reduces reflection and improves clarity
- Anti-fingerprint coating keeps your screen clean and free of greasy marks
- Edge to edge alignment for perfect fit with your screen
- Protect confidential information while travelling or working outside of the office, supporting GDPR compliance
- Visit https://www.kensington.com/privacy-selector to ensure you select the correct privacy screen for your device
- Surface Laptop 7 13.8"
- 2-way removable
| SKU | 628994 |
|---|---|
| EAN | 4049793087603 |
| Manufacturer | Kensington |
| Availability | In Stock |
| Product Videos |
View Video |
| PDF URLs |
View PDF |
Protect the sensitive information on your tablet screen with a Kensington Privacy Filter. Block wandering eyes and keep your data protected.
| Technical details | |
|---|---|
| Maximum screen size | 35 cm (13.8") |
| Aspect ratio | 3:2 |
| Suitable for | Laptop |
| Design | |
| Maximum screen size | 35 cm (13.8") |
| Suitable for | Laptop |
| Features | |
| Aspect ratio | 3:2 |
| Compatibility | Surface Laptop 13.8" |
| Ergonomics | |
| Maximum screen size | 35 cm (13.8") |
| Compatibility | Surface Laptop 13.8" |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Package height | 5 mm |
| Package depth | 368 mm |
| Package width | 270 mm |
| Package weight | 210 g |
| Packaging data | |
| Package height | 5 mm |
| Package depth | 368 mm |
| Package width | 270 mm |
| Package weight | 210 g |
| Display | |
| Compatibility | Surface Laptop 13.8" |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 280 mm |
| Master (outer) case length | 372 mm |
| Master (outer) case height | 85 mm |
| Master (outer) case gross weight | 2.38 kg |
| Products per master (outer) case | 10 pc(s) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
You may also be interested in
| Product |
New
Kensington Privacy Screen Filter 2-Way...
£46.80
£39.00
|
Targus Privacy Screen 22"W (16:10)
£51.54
£42.95
|
Hot Product
HP AU100AA
£42.12
£35.10
|
Popular
HP AU100AA display privacy filter 35.6...
£42.12
£35.10
|
Recommended
Targus ASF23W9EU display privacy filte...
£59.94
£49.95
|
Bestseller
Targus ASF24W9EU display privacy filte...
£62.45
£52.04
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
628994
|
ASF220WEU
|
AU100AA#AC3
|
AU100AA
|
ASF23W9EU
|
ASF24W9EU
|
| Manufacturer |
Kensington
|
Targus
|
HP
|
HP
|
Targus
|
Targus
|
| Suitable for |
Notebook
|
Monitor
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Type |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Frameless display privacy filter
|
Frameless display privacy filter
|