Kensington Simply Portable 15.6'' Laptop Sleeve- Black
£26.78
£22.32
Simply Portable 15.6'' Laptop Sleeve- Black
- High density neoprene sleeve protects and cushions your laptop or ultrabook
- Securely store your laptop or ultrabook & accessories in this sleeve that fits up to 15.6''/39.6cm devices
- Pockets on either side are ideal for storing chargers and cables while travelling
- Reinforced carry handle allows you to easily transport your device while reducing the worry that it might get dropped or damaged
- Detachable padded shoulder strap allows you to turn the sleeve into a portable case
- Extremely soft fleece lining protects your device from scratches
| Brand compatibility | Any brand |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Maximum screen size | 15.6 " |
| Case type | Sleeve case |
| SKU | K62562EU |
| EAN | 0085896625629 |
| Manufacturer | Kensington |
| Availability | In Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
A classic notebook computer sleeve for when you're on the move. The Kensington SP10 15.6 Sleeve protects your notebook with a durable nylon exterior that's tough enough to travel with you. Plus, interior and exterior storage compartments have plenty of room for accessories and important files. All the functionality you need at a great value.
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Maximum screen size | 39.6 cm (15.6") |
| Features | |
| Product main colour | Black |
| Case type | Sleeve case |
| Compatibility | Laptops |
| Maximum screen size | 39.6 cm (15.6") |
| Design | |
|---|---|
| Case type | Sleeve case |
| Compatibility | Laptops |
| Maximum screen size | 39.6 cm (15.6") |
| Technical details | |
| Compatibility | Laptops |
| Case type | Sleeve case |
| Products per pallet (EU) | 90 pc(s) |
You may also be interested in
| Product |
New
Kensington Simply Portable 15.6'&...
£26.78
£22.32
|
Hot Product
Targus CN31 laptop case 40.6 cm (16&qu...
£26.11
£21.76
|
Targus CN01 laptop case 40.6 cm (16&qu...
£29.22
£24.35
|
Bestseller
Kensington Simply Portable SP25 15.6”...
£37.56
£31.30
|
Popular
Kensington SP17 Classic Laptop Sleeve
£30.74
£25.62
|
Recommended
Targus Classic+ 45.7 cm (18") Bri...
£30.61
£25.51
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
K62562EU
|
CN31
|
CN01
|
K63207EU
|
K62567US
|
CN418EU
|
| Manufacturer |
Kensington
|
Targus
|
Targus
|
Kensington
|
Kensington
|
Targus
|
| Maximum screen size |
15" to 16"
|
15" to 16"
|
15" to 16"
|
15" to 16"
|
16" to 17"
|
17" to 18"
|
| Material |
N/A
|
Polyester
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Polyester
|
| Case type |
Sleeve case
|
Briefcase
|
Messenger case
|
Backpack
|
Sleeve case
|
Briefcase
|
| Product main colour |
N/A
|
Black
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|