Kensington UH4000 USB 3.0 4-Port Hub
£31.91
£26.59
UH4000 USB 3.0 4-Port Hub
- Add 4 USB ports for simple device expansion
- USB 3.0 technology for transfer speeds up to 5 Gbps, which is 10x faster than USB 2.0
- Plug & Play installation with no drivers
- Compatible with systems running Windows XP or above and macOS 10.6 or above
| Ports quantity | 4 |
|---|---|
| SKU | K39121EU |
| EAN | 5028252591508 |
| Manufacturer | Kensington |
| Availability | In Stock |
| PDF URLs |
View PDF |

4-Port Hub
Expand your device’s productivity capabilities by plugging your peripheral accessories into any of four available USB 3.0 ports

Plug & Play Operation
Simply plug the expansion hub into your device and it’s automatically ready to go with no need for an additional power source or driver downloads

Universal compatibility
The adapter is compatible with devices running Windows XP or above and macOS 10.6 or above
75.5 mm x 38 mm x 13 mm, 34g
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| USB ports quantity | 4 |
| Features | |
| Product colour | Black |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| System requirements | |
| Compatible operating systems | Windows XP or above; macOS 10.6 or above |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 75 mm |
| Package depth | 90 mm |
| Package height | 18 mm |
| Package weight | 60 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 100 mm |
| Master (outer) case length | 125 mm |
| Master (outer) case height | 95 mm |
| Master (outer) case gross weight | 390 g |
| Products per master (outer) case | 5 pc(s) |
| Master (outer) case net weight | 145 g |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 75 mm |
| Package depth | 90 mm |
| Package height | 18 mm |
| Package weight | 60 g |
| Other features | |
| Compatible operating systems | Windows XP or above; macOS 10.6 or above |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
Kensington UH4000 USB 3.0 4-Port Hub
£31.91
£26.59
|
Recommended
StarTech.com 4 Port Black USB 2.0 Hub
£26.65
£22.21
|
Popular
StarTech.com 7 Port Black USB 2.0 Hub
£31.15
£25.96
|
LogiLink UA0096 interface hub 480 Mbit...
£30.24
£25.20
|
Hot Product
StarTech.com 6 Port USB 3.0 / USB 2.0...
£45.96
£38.30
|
Transcend HUB3
£34.32
£28.60
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
K39121EU
|
ST4202USBGB
|
ST7202USBGB
|
UA0096
|
ST7320USBC
|
TS-HUB3K
|
| Manufacturer |
Kensington
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
LogiLink
|
StarTech.com
|
Transcend
|
| Ports quantity |
N/A
|
4
|
7
|
10
|
6
|
4
|