Kensington W2000 1080p Auto Focus Webcam
- The W2000 delivers high-quality 1080p video - using automatic focus and light correction technology to present you, only better. Perfect for Microsoft Teams, Google Meet, Zoom and more.
- Simple and powerful Kensington KonnectTM software allows you to customise your video settings at the click of a button.
- An integrated lens cover lets you easily control who sees you. A narrow 75° diagonal field of view provides a personal and private video frame ideal for 1-on-1 calls while reducing background clutter
- Manually adjust your webcam up to 37° vertically and 360° horizontally to ensure the best camera angles, with electronic pan, tilt and 2x zoom (ePTZ) to optimise your video frame.
- A built-in omnidirectional microphone incorporates noise-reduction technology to ensure you are heard in every meeting, podcast and presentation.
- Accommodates both USB-A and USB-C devices such as laptops and desktops - so you can present like a pro on any device.
- Create a tailored Professional Video Conferencing setup based on your environment and budget by combining with other accessories, such as a Desktop Stand (K87651WW) and Ring Light (K87653WW).
- Meets MIL-STD-810H Method 504.3 Contamination by Fluids with disinfectants with no degradation.* *No visual degradation or inability to use as directed upon test completion
- Connect with confidence knowing Kensington stands behind the W2000 with a limited 2-year warranty.
| Maximum video resolution | 1920 x 1080 pixels |
|---|---|
| Built-in microphone | Yes |
| Camera HD type | Full HD |
| SKU | K81175WW |
| EAN | 0085896811756 |
| Manufacturer | Kensington |
| Availability | In Stock |
| Product Videos |
View Video |
| PDF URLs |
View PDF |

Optimised Video Technology
1080p (1920x1080 @ 30fps) - with automatic focus and light correction technology.

Simple & Powerful Kensington Konnect™ Software
Customise your video settings with the click of a button.

Privacy Focused
Narrow 75° diagonal field and an integrated lens cover.

Versatile Positioning
Includes electronic pan, tilt and 2x zoom (ePTZ) with manual 37° vertical and 360° horizontal adjustment.

Built-in Microphone
Omnidirectional microphone with noise-reduction technology.

USB-A to USB-C Adapter Included
Accommodates both USB-A and USB-C devices such as laptops and desktops.

Kensington Ecosystem Compatible
Create a tailored setup by combining with other Kensington video conferencing accessories.

Wipe Down Protection
Meets MIL-STD-810H Method 504.3 Contamination by Fluids with disinfectants with no degradation.* *No visual degradation or inability to use as directed upon test completion
Industry Leading Warranty
Trusted reliability with a limited 2-year warranty.
| Certificates | |
|---|---|
| Certification | MIL-STD-810H Method 504.3 Contamination by Fluids |
| Design | |
| Certification | MIL-STD-810H Method 504.3 Contamination by Fluids |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 154 mm |
| Package height | 76 mm |
| Package depth | 163 mm |
| Package weight | 300 g |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 300 mm |
| Master (outer) case length | 325 mm |
| Master (outer) case height | 176 mm |
| Master (outer) case gross weight | 2.89 kg |
| Products per master (outer) case | 8 pc(s) |
| Master (outer) case net weight | 2.29 kg |
| Minimum order quantity | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Master (outer) case net weight | 2.29 kg |
You may also be interested in
| Product |
New
Kensington W2000 1080p Auto Focus Webcam
£58.22
£48.52
|
Hot Product
Logitech HD Pro C920 webcam 1920 x 108...
£73.32
£61.10
|
Popular
Logitech HD Pro C920 webcam 1920 x 108...
£73.32
£61.10
|
Bestseller
Logitech C930e Business Webcam
£76.96
£64.13
|
Logitech HD Pro C920 webcam 1920 x 108...
£73.32
£61.10
|
Recommended
Logitech HD Pro C920 webcam 1920 x 108...
£73.32
£61.10
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
K81175WW
|
960-000767
|
960-000768
|
960-000972
|
960-000960
|
960-000769
|
| Manufacturer |
Kensington
|
Logitech
|
Logitech
|
Logitech
|
Logitech
|
Logitech
|
| Built-in microphone |
N/A
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
| Maximum video resolution |
N/A
|
1920 x 1080 pixels
|
1920 x 1080 pixels
|
1920 x 1080 pixels
|
1920 x 1080 pixels
|
1920 x 1080 pixels
|
| Camera HD type |
N/A
|
Full HD
|
Full HD
|
Full HD
|
Full HD
|
Full HD
|