Kioxia Exceria 32 GB MicroSDHC UHS-I Class 10
£14.42
£12.02
32GB MicroSDHC, 100 MB/s, UHS-I, C10, U1, 15.0 x 11.0 x 1.0 mm
- Full HD Video Recording
- Android Compatible
- Waterproof
- Shock Proof
- X-ray Proof
- Temperature Durability
- ESD Immunity
- Overheating/Ignition Prevention
| Flash card type | MicroSDHC |
|---|---|
| Flash memory class | Class 10 |
| Capacity | 32 GB |
| SKU | LMEX1L032GG2 |
| EAN | 4582563850804 |
| Manufacturer | KIOXIA |
| Availability | In Stock |
KIOXIA EXCERIA microSD memory cards use BiCS FLASH™ 3D flash memory technology to deliver capacities up to 256GB, allowing you to keep your pictures, songs or videos with you. With a read speed up to 100 MB/s(1), taking pictures and recording video on your mobile device is a breeze so you can focus on getting your best shot.
Flexibility for All Exciting Memories
With high read speed and a wide range of capacity options, the EXERIA microSD memory cards' flexibility will take your next exciting adventure to a new level.
Capture Whenever and Wherever You Need
Record up to 1,490 minutes of Full HD (21Mbps) movie and shoot up to 38,510 photos (18MPixel) whenever you need and wherever it might be.
Flexibility for All Exciting Memories
With high read speed and a wide range of capacity options, the EXERIA microSD memory cards' flexibility will take your next exciting adventure to a new level.
Capture Whenever and Wherever You Need
Record up to 1,490 minutes of Full HD (21Mbps) movie and shoot up to 38,510 photos (18MPixel) whenever you need and wherever it might be.
| Memory | |
|---|---|
| Capacity | 32 GB |
| Read speed | 100 MB/s |
| Internal memory type | UHS-I |
| Flash memory class | Class 10 |
| Flash card type | MicroSDHC |
| UHS Speed Class | Class 1 (U1) |
| Design | |
| Product colour | Blue |
| Protection features | Shock resistant, Waterproof, X-ray proof |
| Features | |
| Product colour | Blue |
| Protection features | Shock resistant, Waterproof, X-ray proof |
| Technical details | |
| Product colour | Blue |
| Internal memory type | UHS-I |
| Protection features | Shock resistant, Waterproof, X-ray proof |
| Memory adapter included | SD |
| UHS Speed Class | Class 1 (U1) |
| Capacity | 32 GB |
| Harmonized System (HS) code | 85235190 |
| Compliance certificates | RoHS |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -25 - 85 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 0.3 g |
| Width | 11 mm |
| Depth | 1 mm |
| Height | 15 mm |
| Packaging content | |
| Memory adapter included | SD |
| Packaging data | |
| Memory adapter included | SD |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85235190 |
| Other features | |
| UHS Speed Class | Class 1 (U1) |
| Compliance certificates | RoHS |
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
Kioxia Exceria 32 GB MicroSDHC UHS-I C...
£14.42
£12.02
|
Bestseller
SanDisk microSDHC 32GB Class 4
£21.58
£17.98
|
Recommended
ADATA Premier SDHC UHS-I U1 Class10 32GB
£19.44
£16.20
|
New
Verbatim Premium 16 GB MicroSDHC Class...
£17.28
£14.40
|
Popular
Verbatim Premium 32 GB MicroSDHC Class...
£15.12
£12.60
|
CoreParts CPMICROSDHC10-4GB memory car...
£12.60
£10.50
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
LMEX1L032GG2
|
SDSDQM-032G-B35
|
ASDH32GUICL10-R
|
44082
|
44083
|
CPMICROSDHC10-4GB
|
| Manufacturer |
KIOXIA
|
Sandisk
|
ADATA
|
Verbatim
|
Verbatim
|
CoreParts
|
| Flash card type |
MicroSDHC
|
MicroSDHC
|
SDHC
|
MicroSDHC
|
MicroSDHC
|
MicroSD
|
| Flash memory class |
Class 10
|
Class 4
|
Class 10
|
Class 10
|
Class 10
|
Class 10
|
| Capacity |
32GB to 48GB
|
32GB to 48GB
|
32GB to 48GB
|
16GB to 24GB
|
32GB to 48GB
|
4GB to 5GB
|