Lanview LV-6AFTP-FLEX-ANG-005B-S networking cable Black 0.5 m Cat6a U/FTP (STP)
£4.31
£3.59
Network Cable CAT6A U/FTP Slim & Bendable Halogenfree (LSZH) 0.5m Black
- To order a full box, please select the following quantity: 300 pcs.
- Wire number: 8 (4 x 2 twisted pair)
- Bending radius 4xOD
- Slim cable AWG 30
- Clips sold seperately
| SKU | LV-6AFTP-FLEX-ANG-005B-S |
|---|---|
| EAN | 5715328121881 |
| Manufacturer | Lanview |
| Availability | In Stock |
Lanview Slim & Bendable Cat6A Network Cable (LSZH).
Slim, bendable, and halogen-free, this Cat6A cable features a flexible plug that can be angled up to 90° in all four directions—perfect for tight spaces without compromising performance.
Optional color clips (sold separately) make it easy to organize and identify your cables.
Tip: Adjust the plug angle before inserting into the RJ45 jack to prevent damage.
Slim, bendable, and halogen-free, this Cat6A cable features a flexible plug that can be angled up to 90° in all four directions—perfect for tight spaces without compromising performance.
Optional color clips (sold separately) make it easy to organize and identify your cables.
Tip: Adjust the plug angle before inserting into the RJ45 jack to prevent damage.
| Features | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Snagless cable boot | Yes |
| Conductor material | Copper |
| Suitable for outdoor use | No |
| Connector gender | Male |
| AWG wire size | 30 |
| Cable standard | Cat6a |
| Cable shielding | U/FTP (STP) |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Connector contacts plating | Gold |
| Cabling technology | 10GBase-T |
| Jacket material | Aluminum |
| Cable length | 0.5 m |
| Ethernet interface type | 10 Gigabit Ethernet |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Weight & dimensions | |
| Depth | 130 mm |
| Weight | 31 g |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package weight | 37 g |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| Cable standard | Cat6a |
| Cable shielding | U/FTP (STP) |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Connector contacts plating | Gold |
| Cabling technology | 10GBase-T |
| Jacket material | Aluminum |
| Cable length | 0.5 m |
| Cable diameter | 3.8 mm |
| Other features | |
| Cable diameter | 3.8 mm |
| Length | 0.25 mm |
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
Lanview LV-6AFTP-FLEX-ANG-005B-S netwo...
£4.31
£3.59
|
Sandberg Network Cable UTP Cat6 1 m
£6.30
£5.25
|
Popular
C2G 2m Cat6 Booted Unshielded (UTP) Ne...
£4.21
£3.51
|
Recommended
C2G 3m Cat6 Booted Unshielded (UTP) Ne...
£5.72
£4.77
|
Bestseller
C2G 3m Cat5e Booted Unshielded (UTP) N...
£4.28
£3.57
|
C2G 5m Cat5e Booted Unshielded (UTP) N...
£5.27
£4.39
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
LV-6AFTP-FLEX-ANG-005B-S
|
506-93
|
83388
|
83369
|
83164
|
83165
|
| Manufacturer |
Lanview
|
Sandberg
|
C2G
|
C2G
|
C2G
|
C2G
|
| Cable length |
0m to 1m
|
1m to 3m
|
1m to 3m
|
3m to 5m
|
3m to 5m
|
5m to 10m
|
| Connector 1 |
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
| Connector 2 |
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
| Cable standard |
Cat6a
|
Cat6
|
Cat6
|
Cat6
|
Cat5e
|
Cat5e
|
| Cable shielding |
U/FTP (STP)
|
U/UTP (UTP)
|
U/UTP (UTP)
|
U/UTP (UTP)
|
U/UTP (UTP)
|
U/UTP (UTP)
|