Lanview LV-SFTP6A10W networking cable White 10 m Cat6a S/FTP (S-STP)
£22.56
£18.80
Network Cable CAT6A S/FTP 10m White LSZH, HIGH-FLEX, SmartClick
- To order a full box, please select the following quantity: 24 pcs.
- Clips not included.
- Approved and tested to 500MHz
| Cable length | 10 m |
|---|---|
| Cable shielding | S/FTP (S-STP) |
| SKU | LV-SFTP6A10W |
| EAN | 5715063273333 |
| Manufacturer | Lanview |
| Availability | In Stock |
Lanview SmartClick series is an Innovative collection of Cat6A patchcables. The SmartClick series features removable color-coding clips, which makes it much easier to color code configure your wired network. The cables are made with an TPE LSZH jacket, which gives you a much softer & flexible cable that are easier to work with. Furthermore we have added length marking on the plug, for easy length identification. The cables are Halogenfree and features the PoE up to 100W and are optimized for all kind of applications (Audio, Video and Data). The SmartClick clips comes in 8 different colors.
| Features | |
|---|---|
| Product colour | White |
| Snagless cable boot | Yes |
| Connector shielding | Yes |
| Connector shield material | Zinc alloy |
| Conductor material | Oxygen-Free Copper (OFC) |
| Suitable for outdoor use | No |
| Molded cable boot | Yes |
| Connector gender | Male |
| AWG wire size | 26 |
| Cable standard | Cat6a |
| Cable shielding | S/FTP (S-STP) |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Connector contacts plating | Gold |
| Cabling technology | 10GBase-T |
| Jacket material | Low smoke zero halogen (LSZH) |
| Cable length | 10 m |
| Ethernet interface type | 10 Gigabit Ethernet |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Power over Ethernet (PoE) type supported | PoE+ |
| Weight & dimensions | |
| Depth | 130 mm |
| Weight | 337 g |
| Jacket thickness | 5 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package weight | 341 g |
| Technical details | |
| Product colour | White |
| Cable standard | Cat6a |
| Cable shielding | S/FTP (S-STP) |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Connector contacts plating | Gold |
| Cabling technology | 10GBase-T |
| Jacket material | Low smoke zero halogen (LSZH) |
| Cable length | 10 m |
| Cable diameter | 5 mm |
| Jacket thickness | 5 mm |
| Other features | |
| Cable diameter | 5 mm |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
Lanview LV-SFTP6A10W networking cable...
£22.56
£18.80
|
Recommended
Microconnect SSTP610R networking cable...
£19.30
£16.08
|
Microconnect STP525 networking cable G...
£28.54
£23.78
|
Microconnect UTP525 networking cable G...
£27.48
£22.90
|
Popular
StarTech.com 100ft CAT6 Ethernet Cable...
£29.78
£24.82
|
Hot Product
StarTech.com 100ft CAT6 Cable - Green...
£30.11
£25.09
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
LV-SFTP6A10W
|
SSTP610R
|
STP525
|
UTP525
|
N6PATCH100BK
|
N6PATCH100GN
|
| Manufacturer |
Lanview
|
Microconnect
|
Microconnect
|
Microconnect
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
| Cable length |
10m to 15m
|
10m to 15m
|
15m and more
|
15m and more
|
15m and more
|
15m and more
|
| Connector 1 |
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
| Connector 2 |
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
| Cable standard |
Cat6a
|
Cat6
|
Cat5
|
Cat5
|
Cat6
|
Cat6
|
| Cable shielding |
S/FTP (S-STP)
|
S/FTP (S-STP)
|
F/UTP (FTP)
|
U/UTP (UTP)
|
U/UTP (UTP)
|
U/UTP (UTP)
|