Lanview LV-UTP6A05B networking cable Black 5 m Cat6a U/UTP (UTP)
£10.93
£9.11
Network Cable CAT6A UTP 5m Black LSZH, HIGH-FLEX, SmartClick
- To order a full box, please select the following quantity: 40 pcs.
- Clips not included.
| Cable length | 5 m |
|---|---|
| Cable shielding | S/FTP (S-STP) |
| SKU | LV-UTP6A05B |
| EAN | 5715063273524 |
| Manufacturer | Lanview |
| Availability | In Stock |
Lanview SmartClick series is an Innovative collection of Cat6A patchcables. The SmartClick series features removable color-coding clips, which makes it much easier to color code configure your wired network. The cables are made with an TPE LSZH jacket, which gives you a much softer & flexible cable that are easier to work with. Furthermore we have added length marking on the plug, for easy length identification. The cables are Halogenfree and features the PoE up to 100W and are optimized for all kind of applications (Audio, Video and Data). The SmartClick clips comes in 8 different colors.
| Features | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Snagless cable boot | Yes |
| Connector shielding | Yes |
| Connector shield material | Zinc alloy |
| Conductor material | Oxygen-Free Copper (OFC) |
| Suitable for outdoor use | No |
| Molded cable boot | Yes |
| Connector gender | Male |
| AWG wire size | 26 |
| Cable standard | Cat6a |
| Cable shielding | U/UTP (UTP) |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Connector contacts plating | Gold |
| Cabling technology | 10GBase-T |
| Jacket material | Low smoke zero halogen (LSZH) |
| Cable length | 5 m |
| Ethernet interface type | 10 Gigabit Ethernet |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Power over Ethernet (PoE) type supported | PoE+ |
| Weight & dimensions | |
| Depth | 130 mm |
| Weight | 142 g |
| Jacket thickness | 5 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package weight | 146 g |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| Cable standard | Cat6a |
| Cable shielding | U/UTP (UTP) |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Connector contacts plating | Gold |
| Cabling technology | 10GBase-T |
| Jacket material | Low smoke zero halogen (LSZH) |
| Cable length | 5 m |
| Cable diameter | 5 mm |
| Jacket thickness | 5 mm |
| Other features | |
| Cable diameter | 5 mm |
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
Lanview LV-UTP6A05B networking cable B...
£10.93
£9.11
|
Equip Cat.5e SF/UTP Crossover Patch Ca...
£10.08
£8.40
|
Recommended
Equip Cat.6 S/FTP Patch Cable, 10m, Wh...
£12.42
£10.35
|
Popular
C2G 10m Cat6 Patch Cable networking ca...
£11.66
£9.72
|
Bestseller
C2G 10m Cat5e Booted Unshielded (UTP)...
£9.96
£8.30
|
C2G Cat6 Snagless Patch Cable White 10...
£12.53
£10.44
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
LV-UTP6A05B
|
705910
|
605516
|
83412
|
83147
|
83492
|
| Manufacturer |
Lanview
|
Equip
|
Equip
|
C2G
|
C2G
|
C2G
|
| Cable length |
5m to 10m
|
1m to 3m
|
10m to 15m
|
10m to 15m
|
10m to 15m
|
10m to 15m
|
| Connector 1 |
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
| Connector 2 |
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
| Cable standard |
Cat6a
|
Cat5e
|
Cat6
|
Cat6
|
Cat5e
|
Cat6
|
| Cable shielding |
U/UTP (UTP)
|
SF/UTP (S-FTP)
|
S/FTP (S-STP)
|
U/UTP (UTP)
|
N/A
|
U/UTP (UTP)
|