Lanview LVN-CAT6A-FLEX-50CM networking cable Black 0.5 m S/FTP (S-STP)
£3.94
£3.28
CAT6A S/FTP High-Flex Network Cable 50cm, Black
- High-Flex
- short design of the connector
- Gold-plated Contact surface
- Cable diameter 6.2mm
| Cable length | 0.5 m |
|---|---|
| Cable shielding | S/FTP (S-STP) |
| Cable standard | Cat6a |
| SKU | LVN-CAT6A-FLEX-50CM |
| EAN | 5715063070604 |
| Manufacturer | Lanview |
| Availability | In Stock |
Lanview High-Flex Cat6a Patch Cable is ideal for use in demanding environments where 10Gbit and bandwidth up to 500Mhz is required. There are 50u´ RJ45 connectors to provide a better connection.
With the S/FTP shielding class, you are well prepared against any interference signals, such as
crosstalk.
With the S/FTP shielding class, you are well prepared against any interference signals, such as
crosstalk.
| Features | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Connector shielding | Yes |
| Connector shield material | Aluminium |
| Frequency | 500 MHz |
| Plug and Play | Yes |
| Cable standard | Cat6a |
| Cable shielding | S/FTP (S-STP) |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Connector contacts plating | Gold |
| Data transfer rate | 10000 Mbit/s |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Cable length | 0.5 m |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Cable shape | Round |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Certification | Rohs, CE |
| Certificates | |
| Certification | Rohs, CE |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Depth | 500 mm |
| Weight | 40 g |
| Packaging data | |
| Package width | 276 mm |
| Package depth | 160 mm |
| Package height | 36 mm |
| Package weight | 50 g |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| Plug and Play | Yes |
| Cable standard | Cat6a |
| Cable shielding | S/FTP (S-STP) |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Connector contacts plating | Gold |
| Data transfer rate | 10000 Mbit/s |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Cable length | 0.5 m |
You may also be interested in
| Product |
Lanview LVN-CAT6A-FLEX-50CM networking...
£3.94
£3.28
|
Hot Product
C2G 2m Cat6 Booted Unshielded (UTP) Ne...
£4.21
£3.51
|
Popular
C2G 3m Cat6 Booted Unshielded (UTP) Ne...
£5.72
£4.77
|
New
C2G 3m Cat5e Booted Unshielded (UTP) N...
£4.28
£3.57
|
Recommended
C2G 5m Cat5e Booted Unshielded (UTP) N...
£5.27
£4.39
|
Bestseller
C2G 2m Cat5e Booted Unshielded (UTP) N...
£3.35
£2.79
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
LVN-CAT6A-FLEX-50CM
|
83388
|
83369
|
83164
|
83165
|
83143
|
| Manufacturer |
Lanview
|
C2G
|
C2G
|
C2G
|
C2G
|
C2G
|
| Cable length |
0m to 1m
|
1m to 3m
|
3m to 5m
|
3m to 5m
|
5m to 10m
|
1m to 3m
|
| Connector 1 |
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
| Connector 2 |
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
| Cable standard |
Cat6a
|
Cat6
|
Cat6
|
Cat5e
|
Cat5e
|
Cat5e
|
| Cable shielding |
S/FTP (S-STP)
|
U/UTP (UTP)
|
U/UTP (UTP)
|
U/UTP (UTP)
|
U/UTP (UTP)
|
U/UTP (UTP)
|