Lanview LVN-MED-SC-1000BASE-X network media converter Single-mode
£30.36
£25.30
1-Port 10/100/1000X SC to 1-Port 10/100/1000T 802.3x Media Converter
- 1x RJ45 port and 1x fiber SC port
- The Distance support to 80KM
- Easy-to-view LED indicators provide status to monitor
- network activity easily
- Extends - fiber distance from MMF 550m up to 80km for single-mode- fiber
- Provides switch con- gyration of Force /Auto transfer
- mode for FX port
| SKU | LVN-MED-SC-1000BASE-X |
|---|---|
| EAN | 5715063521168 |
| Manufacturer | Lanview |
| Availability | In Stock |
The transceiver facilitates the conversion of 1000BASE-SX/LX/LH/EX/ZX fiber to 10/100/1000Base-T copper media and vice versa.
it is engineered to transmit data for distances up to 80 kilometers.
Additionally, the SFP to Ethernet Converter can operate independently as a standalone device or in conjunction with Lanview's 19” system chassis.
it is engineered to transmit data for distances up to 80 kilometers.
Additionally, the SFP to Ethernet Converter can operate independently as a standalone device or in conjunction with Lanview's 19” system chassis.
| Network | |
|---|---|
| Flow control support | Yes |
| Cable types supported | Cat5 |
| Copper ethernet cabling technology | 1000BASE-LX |
| Networking standards | IEEE 802.3u |
| Duplex system | Full |
| Fiber optic connector | SC |
| Performance | |
| Fiber mode structure | Single-mode |
| Fiber cable diameters supported (core/cladding) | 9/125 µm |
| Flow control support | Yes |
| Plug and Play | Yes |
| Features | |
| International Protection (IP) code | IP20 |
| Housing material | Metal |
| Plug and Play | Yes |
| LED indicators | Power |
| Ports & interfaces | |
| Connectivity technology | Wired |
| Fiber optic connector | SC |
| Power | |
| Input voltage | 5 V |
| Input current | 1 A |
| Sustainability | |
| Sustainability compliance | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 95 mm |
| Depth | 78 mm |
| Weight | 430 g |
| Height | 23 mm |
| Package depth | 100 mm |
| Package width | 150 mm |
| Package height | 50 mm |
| Package weight | 530 g |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Packaging content | |
|---|---|
| Quick installation guide | Yes |
| User guide | Yes |
| Packaging data | |
| Package depth | 100 mm |
| Package width | 150 mm |
| Package height | 50 mm |
| Package weight | 530 g |
| Technical details | |
| International Protection (IP) code | IP20 |
| Housing material | Metal |
| Fiber mode structure | Single-mode |
| Fiber cable diameters supported (core/cladding) | 9/125 µm |
| Transmission distance (max) | 20 km |
| Plug and Play | Yes |
| Sustainability compliance | Yes |
| Compliance certificates | RoHS |
| Indication | |
| LED indicators | Power |
| Design | |
| International Protection (IP) code | IP20 |
| Housing material | Metal |
| LED indicators | Power |
| Certification | CE, FCC, Rohs |
| Management features | |
| Plug and Play | Yes |
| Certificates | |
| Certification | CE, FCC, Rohs |
| Compliance certificates | RoHS |
| Other features | |
| Transmission distance (max) | 20 km |
| Power requirements | 5V 1A |
| Connector(s) | RJ45, SC |
You may also be interested in
| Product |
Lanview LVN-MED-SC-1000BASE-X network...
£30.36
£25.30
|
Recommended
TP-Link MC112CS network media converte...
£30.61
£25.51
|
Hot Product
TP-Link MC100CM network media converte...
£27.05
£22.54
|
Bestseller
TP-Link MC210CS network media converte...
£32.46
£27.05
|
Popular
Longshine LCS-C842MT network media con...
£44.54
£37.12
|
New
Mikrotik FTC network media converter W...
£45.24
£37.70
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
LVN-MED-SC-1000BASE-X
|
MC112CS
|
MC100CM
|
MC210CS
|
LCS-C842MT
|
RBFTC11
|
| Manufacturer |
Lanview
|
TP-LINK
|
TP-LINK
|
TP-LINK
|
Longshine
|
Mikrotik
|
| Internal |
N/A
|
N
|
N
|
N
|
N/A
|
N
|