Lanview LVN127597 patch panel 1U
£23.02
£19.18
24-Port shielded Patch Panel
- Staggered ports for minimized alien crosstalk
- Screen printed labeling field
- Cable tie bridges behind each port
- Backwards compatible
| SKU | LVN127597 |
|---|---|
| EAN | 5704174318828 |
| Manufacturer | Lanview |
| Availability | In Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
19'' shielded Patch Panel designed with staggered ports for minimized alien crosstalk.
The panel has screen printed labelling field positioned above or below each port, and cable braces are positioned behind each port to relieve cable stress.
The panel has screen printed labelling field positioned above or below each port, and cable braces are positioned behind each port to relieve cable stress.
| Network | |
|---|---|
| Cable types supported | Cat5e |
| Ports quantity | 24 |
| Connector(s) | RJ-45 |
| Design | |
| Mounting | Rack mounting |
| Rack capacity | 1U |
| Cable management | Yes |
| Label holder | Yes |
| Material | Steel |
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
| Width | 483 mm |
| Weight | 595.58 g |
| Height | 43 mm |
| Depth | 10 mm |
| Package weight | 828.9 g |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package weight | 828.9 g |
| Features | |
| Mounting | Rack mounting |
| Rack capacity | 1U |
| Material | Steel |
| Product colour | Black |
| Technical details | |
| Mounting | Rack mounting |
| Material | Steel |
| Colour | |
| Product colour | Black |
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
Lanview LVN127597 patch panel 1U
£23.02
£19.18
|
Popular
StarTech.com 24 Port 0.5U Cat5e Patch...
£27.34
£22.78
|
Bestseller
Microconnect PP-004 patch panel 1U
£45.02
£37.52
|
Recommended
Intellinet Patch Panel, Cat5e, UTP, 48...
£30.70
£25.58
|
New
Equip 24-Port Keystone Cat.6 Shielded...
£21.12
£17.60
|
Intellinet Patch Panel, Blank, 1U, 24-...
£22.58
£18.82
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
LVN127597
|
PANELHU24
|
PP-004
|
513579
|
769124
|
720427
|
| Manufacturer |
Lanview
|
StarTech.com
|
Microconnect
|
Intellinet
|
Equip
|
Intellinet
|
| Ports quantity |
24
|
24
|
24
|
48
|
24
|
24
|
| Mounting |
Rack mounting
|
Rack mounting
|
Rack mounting
|
Rack mounting
|
Rack mounting
|
Rack mounting
|
| Rack capacity |
1U
|
N/A
|
1U
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|