Lanview LVN147138 networking cable White 7 m Cat6 U/UTP (UTP)
£10.38
£8.65
Cat6 U/UTP Network Cable 7m, White, LSZH
- Patch Cord Test (Component Level Test)
- 50úm gold plated
- Fluke tested
- Length: 7 meter
- Cable in very high quality
| Cable length | 7 m |
|---|---|
| Connector 2 | RJ-45 |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Cable shielding | U/UTP (UTP) |
| SKU | LVN147138 |
| EAN | 5704174319283 |
| Manufacturer | Lanview |
| Availability | In Stock |
This cable is suitable for the connection in network cabinets and from outlets to switches and devices. Small and narrow boots makes this cable very suitable in panels where the jacks sits close together.
| Features | |
|---|---|
| Product colour | White |
| Frequency | 250 MHz |
| Cable standard | Cat6 |
| Cable shielding | U/UTP (UTP) |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Connector contacts plating | Gold |
| Data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| Jacket material | Low smoke zero halogen (LSZH) |
| Cable length | 7 m |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 gender | Male |
| Cable fire class | Eca |
| Certification | UL: E321486 |
| Certificates | |
| Certification | UL: E321486 |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 307.5 g |
| Packaging content | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging data | |
| Package weight | 322.5 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Product colour | White |
| Cable standard | Cat6 |
| Cable shielding | U/UTP (UTP) |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Connector contacts plating | Gold |
| Data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| Jacket material | Low smoke zero halogen (LSZH) |
| Cable length | 7 m |
You may also be interested in
| Product |
Lanview LVN147138 networking cable Whi...
£10.38
£8.65
|
Equip Cat.5e SF/UTP Crossover Patch Ca...
£10.08
£8.40
|
Recommended
Equip Cat.6 S/FTP Patch Cable, 10m, Wh...
£12.42
£10.35
|
Popular
C2G 10m Cat6 Patch Cable networking ca...
£11.66
£9.72
|
Bestseller
C2G 10m Cat5e Booted Unshielded (UTP)...
£9.96
£8.30
|
Hot Product
C2G Cat6 Snagless Patch Cable White 10...
£12.53
£10.44
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
LVN147138
|
705910
|
605516
|
83412
|
83147
|
83492
|
| Manufacturer |
Lanview
|
Equip
|
Equip
|
C2G
|
C2G
|
C2G
|
| Cable length |
5m to 10m
|
1m to 3m
|
10m to 15m
|
10m to 15m
|
10m to 15m
|
10m to 15m
|
| Connector 1 |
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
| Connector 2 |
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
| Cable standard |
Cat6
|
Cat5e
|
Cat6
|
Cat6
|
Cat5e
|
Cat6
|
| Cable shielding |
U/UTP (UTP)
|
SF/UTP (S-FTP)
|
S/FTP (S-STP)
|
U/UTP (UTP)
|
N/A
|
U/UTP (UTP)
|