Lanview LVN147142 networking cable White 10 m Cat6 U/UTP (UTP)
£12.20
£10.17
Cat6 U/UTP Network Cable 10m, White, LSZH
- Patch Cord Test (Component Level Test)
- 50úm gold plated
- Fluke tested
- Length: 10 meter
- Cable in very high quality
| Cable length | 10 m |
|---|---|
| Connector 2 | RJ-45 |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Cable shielding | U/UTP (UTP) |
| SKU | LVN147142 |
| EAN | 5704174319290 |
| Manufacturer | Lanview |
| Availability | In Stock |
This cable is suitable for the connection in network cabinets and from outlets to switches and devices. Small and narrow boots makes this cable very suitable in panels where the jacks sits close together.
| Features | |
|---|---|
| Product colour | White |
| Connector shielding | No |
| International Protection (IP) code | IP20 |
| Conductor material | Copper |
| Suitable for outdoor use | No |
| Twisted pair coupling type | 4x2 |
| Frequency | 250 MHz |
| AWG wire size | 24 |
| Plug and Play | Yes |
| Cable standard | Cat6 |
| Cable shielding | U/UTP (UTP) |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Connector contacts plating | Gold |
| Data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| Jacket material | Low smoke zero halogen (LSZH) |
| Cable length | 10 m |
| Cable shape | Round |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 gender | Male |
| Cable fire class | Eca |
| Cable management | No |
| Certification | UL: E321486 |
| Certificates | |
| Certification | UL: E321486 |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 430 g |
| Packaging content | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging data | |
| Package weight | 450 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Product colour | White |
| Plug and Play | Yes |
| Cable standard | Cat6 |
| Cable shielding | U/UTP (UTP) |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Connector contacts plating | Gold |
| Data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| Jacket material | Low smoke zero halogen (LSZH) |
| Cable management | No |
| Cable length | 10 m |
| Other features | |
| Material | Copper |
| Impedance | 20 Ω |
| Cable management | No |
You may also be interested in
| Product |
Lanview LVN147142 networking cable Whi...
£12.20
£10.17
|
Equip Cat.5e SF/UTP Crossover Patch Ca...
£10.08
£8.40
|
Recommended
Equip Cat.6 S/FTP Patch Cable, 10m, Wh...
£12.42
£10.35
|
Popular
C2G 10m Cat6 Patch Cable networking ca...
£11.66
£9.72
|
Bestseller
C2G 10m Cat5e Booted Unshielded (UTP)...
£9.96
£8.30
|
Hot Product
C2G Cat6 Snagless Patch Cable White 10...
£12.53
£10.44
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
LVN147142
|
705910
|
605516
|
83412
|
83147
|
83492
|
| Manufacturer |
Lanview
|
Equip
|
Equip
|
C2G
|
C2G
|
C2G
|
| Cable length |
10m to 15m
|
1m to 3m
|
10m to 15m
|
10m to 15m
|
10m to 15m
|
10m to 15m
|
| Connector 1 |
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
| Connector 2 |
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
| Cable standard |
Cat6
|
Cat5e
|
Cat6
|
Cat6
|
Cat5e
|
Cat6
|
| Cable shielding |
U/UTP (UTP)
|
SF/UTP (S-FTP)
|
S/FTP (S-STP)
|
U/UTP (UTP)
|
N/A
|
U/UTP (UTP)
|