Lanview LVN147145 networking cable White 20 m Cat6 U/UTP (UTP)
£20.68
£17.23
Cat6 U/UTP Network Cable 20m, White, LSZH
- Patch Cord Test (Component Level Test)
- 50úm gold plated
- Fluke tested
- Length: 20 meter
- Cable in very high quality
| Cable length | 20 m |
|---|---|
| Connector 2 | RJ-45 |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Cable shielding | U/UTP (UTP) |
| SKU | LVN147145 |
| EAN | 5704174319313 |
| Manufacturer | Lanview |
| Availability | In Stock |
This cable is suitable for the connection in network cabinets and from outlets to switches and devices. Small and narrow boots makes this cable very suitable in panels where the jacks sits close together.
| Features | |
|---|---|
| Product colour | White |
| Frequency | 250 MHz |
| Cable standard | Cat6 |
| Cable shielding | U/UTP (UTP) |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Connector contacts plating | Gold |
| Data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| Jacket material | Low smoke zero halogen (LSZH) |
| Cable length | 20 m |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 gender | Male |
| Cable fire class | Eca |
| Certification | UL: E321486 |
| Certificates | |
| Certification | UL: E321486 |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 813.3 g |
| Packaging content | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging data | |
| Package weight | 853.3 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Product colour | White |
| Cable standard | Cat6 |
| Cable shielding | U/UTP (UTP) |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Connector contacts plating | Gold |
| Data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| Jacket material | Low smoke zero halogen (LSZH) |
| Cable length | 20 m |
You may also be interested in
| Product |
Popular
Lanview LVN147145 networking cable Whi...
£20.68
£17.23
|
Recommended
Microconnect SSTP610R networking cable...
£19.30
£16.08
|
Microconnect STP525 networking cable G...
£28.54
£23.78
|
Microconnect UTP525 networking cable G...
£27.48
£22.90
|
Bestseller
StarTech.com 100ft CAT6 Ethernet Cable...
£29.78
£24.82
|
Hot Product
StarTech.com 100ft CAT6 Cable - Green...
£30.11
£25.09
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
LVN147145
|
SSTP610R
|
STP525
|
UTP525
|
N6PATCH100BK
|
N6PATCH100GN
|
| Manufacturer |
Lanview
|
Microconnect
|
Microconnect
|
Microconnect
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
| Cable length |
15m and more
|
10m to 15m
|
15m and more
|
15m and more
|
15m and more
|
15m and more
|
| Connector 1 |
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
| Connector 2 |
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
| Cable standard |
Cat6
|
Cat6
|
Cat5
|
Cat5
|
Cat6
|
Cat6
|
| Cable shielding |
U/UTP (UTP)
|
S/FTP (S-STP)
|
F/UTP (FTP)
|
U/UTP (UTP)
|
U/UTP (UTP)
|
U/UTP (UTP)
|