Lanview LVN149042 networking cable Black 10 m Cat6a U/UTP (UTP)
£12.70
£10.58
Cat6a U/UTP Network Cable 10m White LSZH
- Patch Cord Test (Component Level Test)
- Length: 10 meter
- Cable in very high quality
- 50úm gold plated
- Fluke tested
| Cable length | 10 m |
|---|---|
| Connector 2 | RJ-45 |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Cable shielding | U/UTP (UTP) |
| SKU | LVN149042 |
| EAN | 5704174319542 |
| Manufacturer | Lanview |
| Availability | In Stock |
This cable is suitable for the connection in network cabinets and from outlets to switches and devices. Small and narrow boots makes this cable very suitable in panels where the jacks sits close together.
| Features | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Frequency | 500 MHz |
| AWG wire size | 24 |
| Cable standard | Cat6a |
| Cable shielding | U/UTP (UTP) |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Connector contacts plating | Gold |
| Data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| Jacket material | Low smoke zero halogen (LSZH) |
| Cable length | 10 m |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 gender | Male |
| Cable fire class | Eca |
| Certification | UL: E321486 |
| Certificates | |
| Certification | UL: E321486 |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 432 g |
| Packaging content | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging data | |
| Package weight | 456 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| Cable standard | Cat6a |
| Cable shielding | U/UTP (UTP) |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Connector contacts plating | Gold |
| Data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| Jacket material | Low smoke zero halogen (LSZH) |
| Cable length | 10 m |
You may also be interested in
| Product |
Lanview LVN149042 networking cable Bla...
£12.70
£10.58
|
Bestseller
Equip Cat.6 S/FTP Patch Cable, 10m, Wh...
£12.42
£10.35
|
Popular
C2G 10m Cat6 Patch Cable networking ca...
£11.66
£9.72
|
Hot Product
C2G Cat6 Snagless Patch Cable White 10...
£12.53
£10.44
|
Microconnect MPK420 networking cable G...
£10.97
£9.14
|
Recommended
Microconnect STP507G networking cable...
£11.87
£9.89
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
LVN149042
|
605516
|
83412
|
83492
|
MPK420
|
STP507G
|
| Manufacturer |
Lanview
|
Equip
|
C2G
|
C2G
|
Microconnect
|
Microconnect
|
| Cable length |
10m to 15m
|
10m to 15m
|
10m to 15m
|
10m to 15m
|
0m to 1m
|
5m to 10m
|
| Connector 1 |
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
| Connector 2 |
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
| Cable standard |
Cat6a
|
Cat6
|
Cat6
|
Cat6
|
Cat5e
|
Cat5
|
| Cable shielding |
U/UTP (UTP)
|
S/FTP (S-STP)
|
U/UTP (UTP)
|
U/UTP (UTP)
|
F/UTP (FTP)
|
F/UTP (FTP)
|