Lanview LVN6060SOUT networking cable Black 60 m Cat6a S/FTP (S-STP)
£204.58
£170.48
Cat6a HIGH-FLEX S/FTP Outdoor Network Cable 60m
- Designed in Denmark
- VERY soft & flexible
- Thermal Range: -40° to 85°C
- Acid, Oil, Microbe, Chemical, UV & Hydrolysis resistance
- Suitable for Voice, Data, Video application
| SKU | LVN6060SOUT |
|---|---|
| EAN | 5715063032176 |
| Manufacturer | Lanview |
| Availability | In Stock |
CAT6A HIGH-FLEX S/FTP Outdoor Network Cable
Lanview HIGH-FLEX PUR patch cable is designed for industrial or outdoor environments. PUR cables are ideally applied for harsh areas with great benefits of UV and oil resistant. Lanview PUR cables meet Class EA/500MHz up to 10G Ethernet, suitable for Voice,Data,Video applications.
HIGHLY Flexible & Fluke DSX-8000 Channel compliant.
Lanview HIGH-FLEX PUR patch cable is designed for industrial or outdoor environments. PUR cables are ideally applied for harsh areas with great benefits of UV and oil resistant. Lanview PUR cables meet Class EA/500MHz up to 10G Ethernet, suitable for Voice,Data,Video applications.
HIGHLY Flexible & Fluke DSX-8000 Channel compliant.
| Features | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Snagless cable boot | Yes |
| Connector shielding | Yes |
| Connector shield material | Copper alloy |
| Conductor material | Copper |
| Suitable for outdoor use | Yes |
| Oil-resistant | Yes |
| Molded cable boot | Yes |
| AWG wire size | 26 |
| Plug and Play | Yes |
| Cable standard | Cat6a |
| Cable shielding | S/FTP (S-STP) |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Connector contacts plating | Gold |
| Data transfer rate | 10000 Mbit/s |
| Jacket material | Polyurethane (PUR) |
| Cable length | 60 m |
| Ethernet interface type | 10 Gigabit Ethernet |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Cable shape | Round |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 gender | Male |
| Power over Ethernet (PoE) type supported | PoE+ |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 1.96 kg |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package weight | 1.97 kg |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| Plug and Play | Yes |
| Cable standard | Cat6a |
| Cable shielding | S/FTP (S-STP) |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Connector contacts plating | Gold |
| Data transfer rate | 10000 Mbit/s |
| Jacket material | Polyurethane (PUR) |
| Cable length | 60 m |
| Cable diameter | 6 mm |
| Other features | |
| Cable diameter | 6 mm |
You may also be interested in
| Product |
Lanview LVN6060SOUT networking cable B...
£204.58
£170.48
|
Hot Product
Microconnect KAB018-305 networking cab...
£214.38
£178.65
|
Recommended
StarTech.com Bulk Cat 5e Ethernet Cabl...
£211.18
£175.98
|
Bestseller
Microconnect KAB013-305 networking cab...
£306.36
£255.30
|
Popular
StarTech.com Bulk Cat 5e Ethernet Cabl...
£209.08
£174.23
|
StarTech.com Bulk Cat 5e Ethernet Cabl...
£193.70
£161.42
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
LVN6060SOUT
|
KAB018-305
|
WIRC5ECMR
|
KAB013-305
|
WIRC5ECMRGRY
|
WIR5ECMRBK
|
| Manufacturer |
Lanview
|
Microconnect
|
StarTech.com
|
Microconnect
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
| Cable length |
15m and more
|
15m and more
|
15m and more
|
15m and more
|
15m and more
|
15m and more
|
| Connector 1 |
RJ-45
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Connector 2 |
RJ-45
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Cable standard |
Cat6a
|
Cat6
|
Cat5e
|
Cat6
|
Cat5e
|
Cat5e
|
| Cable shielding |
S/FTP (S-STP)
|
S/FTP (S-STP)
|
U/UTP (UTP)
|
S/FTP (S-STP)
|
U/UTP (UTP)
|
U/UTP (UTP)
|