Lanview MO-MGB-SX network transceiver module Fiber optic 850 nm
£22.18
£18.48
SFP 1.25 Gbps, MMF, 550 m, VCSEL, LC, Compatible with Planet MGB-SX
- **100% Planet Compatible**
| SKU | MO-MGB-SX |
|---|---|
| EAN | 5712505767177 |
| Manufacturer | Lanview |
| Availability | In Stock |
MO-MGB-SX
| Performance | |
|---|---|
| SFP transceiver type | Fiber optic |
| Link budget | 8 dB |
| Maximum transfer distance | 550 m |
| Wavelength | 850 nm |
| Multi-mode fiber (MMF) supported | Yes |
| Easy to install | Yes |
| Product colour | Silver |
| Plug and Play | Yes |
| Features | |
| Easy to install | Yes |
| Product colour | Silver |
| Plug and Play | Yes |
| Network | |
| SFP transceiver type | Fiber optic |
| Packaging content | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Plug and Play | Yes |
| Maximum transfer distance | 550 m |
| Wavelength | 850 nm |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
You may also be interested in
| Product |
Lanview MO-MGB-SX network transceiver...
£22.18
£18.48
|
Popular
D-Link 1-port Mini-GBIC SFP to 1000Bas...
£31.13
£25.94
|
Recommended
StarTech.com Cisco SFP-GE-S Compatible...
£32.56
£27.13
|
Trendnet TEG-MGBSX network transceiver...
£28.56
£23.80
|
Bestseller
Intel Ethernet SFP+ SR Optics
£31.81
£26.51
|
Hot Product
PLANET MGB-LX network transceiver modu...
£23.04
£19.20
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
MO-MGB-SX
|
DEM-311GT
|
SFPGESST
|
TEG-MGBSX
|
E10GSFPSR
|
MGB-LX
|
| Manufacturer |
Lanview
|
D-Link
|
StarTech.com
|
Trendnet
|
Intel
|
Planet
|
| Maximum data transfer rate |
N/A
|
1000 Mbit/s
|
1250 Mbit/s
|
1000 Mbit/s
|
10000 Mbit/s
|
1000 Mbit/s
|
| Interface type |
N/A
|
SFP
|
SFP
|
SFP
|
SFP+
|
SFP
|
| SFP transceiver type |
Fiber optic
|
Fiber optic
|
N/A
|
Fiber optic
|
Fiber optic
|
N/A
|