Microconnect CON5FTPE networking cable Aluminium Cat5e F/UTP (FTP)
£13.74
£11.45
Modular RJ45 Cat5e FTP Easy Connector AWG 27/7 to 24/7 100pcs
- To order a full box, please select the following quantity: 50 pcs.
- Suitable for cables in AWG size 27/7 to 24/7
| SKU | CON5FTPE |
|---|---|
| EAN | 5715063521083 |
| Manufacturer | Microconnect |
| Availability | In Stock |
The Modular RJ45 Cat5e FTP Easy Connector (CON5FTPE) is a reliable solution for creating secure and high-performance network connections. This pack includes 100 easy-to-terminate connectors, simplifying your Cat5e FTP cable installations. Engineered for efficiency, these connectors ensure a solid and stable connection, minimizing signal loss and maximizing data transfer rates. MicroConnect's commitment to quality shines through in this essential networking component, providing dependable performance for your data infrastructure. Backed by 20+ years of expertise, this connector offers both convenience and quality for seamless network integration. Ideal for both professional installers and DIY enthusiasts.
| Features | |
|---|---|
| Product colour | Aluminium |
| Connector shielding | Yes |
| Cable standard | Cat5e |
| Cable shielding | F/UTP (FTP) |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 10 g |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 100 pc(s) |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 123 mm |
| Package depth | 115 mm |
| Package height | 39 mm |
| Package weight | 80 g |
| Quantity per pack | 100 pc(s) |
| Technical details | |
| Product colour | Aluminium |
| Cable standard | Cat5e |
| Cable shielding | F/UTP (FTP) |
| Other features | |
| Connector(s) | RJ45 |
You may also be interested in
| Product |
Microconnect CON5FTPE networking cable...
£13.74
£11.45
|
Bestseller
Equip Cat.6 S/FTP Patch Cable, 10m, Wh...
£12.42
£10.35
|
Popular
C2G 10m Cat6 Patch Cable networking ca...
£11.66
£9.72
|
Hot Product
C2G Cat6 Snagless Patch Cable White 10...
£12.53
£10.44
|
Recommended
Microconnect SSTP610R networking cable...
£19.30
£16.08
|
Microconnect STP507G networking cable...
£11.87
£9.89
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
CON5FTPE
|
605516
|
83412
|
83492
|
SSTP610R
|
STP507G
|
| Manufacturer |
Microconnect
|
Equip
|
C2G
|
C2G
|
Microconnect
|
Microconnect
|
| Cable length |
N/A
|
10m to 15m
|
10m to 15m
|
10m to 15m
|
10m to 15m
|
5m to 10m
|
| Connector 1 |
N/A
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
| Connector 2 |
N/A
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
| Cable standard |
Cat5e
|
Cat6
|
Cat6
|
Cat6
|
Cat6
|
Cat5
|
| Cable shielding |
F/UTP (FTP)
|
S/FTP (S-STP)
|
U/UTP (UTP)
|
U/UTP (UTP)
|
S/FTP (S-STP)
|
F/UTP (FTP)
|