Microconnect CON5UTPE networking cable Cat5e U/UTP (UTP)
£12.16
£10.13
Modular RJ45 Cat5e UTP Easy Connector AWG 27/7 to 24/7 100pcs
- To order a full box, please select the following quantity: 50 pcs.
- Suitable for cables in AWG size 27/7 to 24/7
| SKU | CON5UTPE |
|---|---|
| EAN | 5715063521076 |
| Manufacturer | Microconnect |
| Availability | In Stock |
The Modular RJ45 Cat5e UTP Easy Connector (CON5UTPE) provides a simple and reliable solution for terminating Cat5e unshielded twisted pair (UTP) cables. This pack includes 100 connectors, making it ideal for both small and large network installations. The "easy connector" design simplifies the termination process, allowing for faster and more accurate connections, reducing the risk of errors and saving valuable time. Built to meet European quality standards, these connectors ensure optimal performance and data transfer speeds for your network, reflecting MicroConnect's commitment to providing premium quality connectivity solutions with 20+ years of expertise. These connectors provide an efficient and cost-effective solution for creating custom-length network cables.
| Features | |
|---|---|
| Connector shielding | No |
| Connector gender | Male |
| Cable standard | Cat5e |
| Cable shielding | U/UTP (UTP) |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 10 g |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 100 pc(s) |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 123 mm |
| Package depth | 115 mm |
| Package height | 39 mm |
| Package weight | 80 g |
| Quantity per pack | 100 pc(s) |
| Technical details | |
| Cable standard | Cat5e |
| Cable shielding | U/UTP (UTP) |
| Other features | |
| Connector(s) | RJ45 |
You may also be interested in
| Product |
Microconnect CON5UTPE networking cable...
£12.16
£10.13
|
Equip Cat.5e SF/UTP Crossover Patch Ca...
£10.08
£8.40
|
Recommended
Equip Cat.6 S/FTP Patch Cable, 10m, Wh...
£12.42
£10.35
|
Popular
C2G 10m Cat6 Patch Cable networking ca...
£11.66
£9.72
|
Bestseller
C2G 10m Cat5e Booted Unshielded (UTP)...
£9.96
£8.30
|
Hot Product
C2G Cat6 Snagless Patch Cable White 10...
£12.53
£10.44
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
CON5UTPE
|
705910
|
605516
|
83412
|
83147
|
83492
|
| Manufacturer |
Microconnect
|
Equip
|
Equip
|
C2G
|
C2G
|
C2G
|
| Cable length |
N/A
|
1m to 3m
|
10m to 15m
|
10m to 15m
|
10m to 15m
|
10m to 15m
|
| Connector 1 |
N/A
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
| Connector 2 |
N/A
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
| Cable standard |
Cat5e
|
Cat5e
|
Cat6
|
Cat6
|
Cat5e
|
Cat6
|
| Cable shielding |
U/UTP (UTP)
|
SF/UTP (S-FTP)
|
S/FTP (S-STP)
|
U/UTP (UTP)
|
N/A
|
U/UTP (UTP)
|