Microconnect CON6FTPE networking cable Cat6 F/UTP (FTP)
£11.26
£9.38
Modular RJ45 Cat6 FTP Easy Connector AWG 27/7 to 24/7 100pcs
- To order a full box, please select the following quantity: 50 pcs.
- Suitable for cables in AWG size 27/7 to 24/7
| SKU | CON6FTPE |
|---|---|
| EAN | 5715063521120 |
| Manufacturer | Microconnect |
| Availability | In Stock |
The Modular RJ45 Cat6 FTP Easy Connector (CON6FTPE) provides a reliable and efficient solution for creating custom network cables. This pack of 100 connectors simplifies the termination process, thanks to its "easy" pass-through design, allowing wires to be easily inserted and verified before crimping. Designed for Cat6 FTP (Foiled Twisted Pair) cables, these connectors ensure optimal performance and reduced interference, supporting high-speed data transmission. MicroConnect brings 20+ years of expertise to these connectors, guaranteeing premium quality and reliable network connections for both professional installers and DIY enthusiasts. These connectors are an essential component for building robust and high-performing network infrastructures, backed by MicroConnect's commitment to pioneering innovation and customer-focused solutions.
| Features | |
|---|---|
| Cable standard | Cat6 |
| Cable shielding | F/UTP (FTP) |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 10 g |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 100 pc(s) |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 123 mm |
| Package depth | 115 mm |
| Package height | 39 mm |
| Package weight | 80 g |
| Quantity per pack | 100 pc(s) |
| Technical details | |
| Cable standard | Cat6 |
| Cable shielding | F/UTP (FTP) |
| Other features | |
| Connector(s) | RJ45 |
You may also be interested in
| Product |
Microconnect CON6FTPE networking cable...
£11.26
£9.38
|
Equip Cat.5e SF/UTP Crossover Patch Ca...
£10.08
£8.40
|
Recommended
Equip Cat.6 S/FTP Patch Cable, 10m, Wh...
£12.42
£10.35
|
Popular
C2G 10m Cat6 Patch Cable networking ca...
£11.66
£9.72
|
Bestseller
C2G 10m Cat5e Booted Unshielded (UTP)...
£9.96
£8.30
|
Hot Product
C2G Cat6 Snagless Patch Cable White 10...
£12.53
£10.44
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
CON6FTPE
|
705910
|
605516
|
83412
|
83147
|
83492
|
| Manufacturer |
Microconnect
|
Equip
|
Equip
|
C2G
|
C2G
|
C2G
|
| Cable length |
N/A
|
1m to 3m
|
10m to 15m
|
10m to 15m
|
10m to 15m
|
10m to 15m
|
| Connector 1 |
N/A
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
| Connector 2 |
N/A
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
| Cable standard |
Cat6
|
Cat5e
|
Cat6
|
Cat6
|
Cat5e
|
Cat6
|
| Cable shielding |
F/UTP (FTP)
|
SF/UTP (S-FTP)
|
S/FTP (S-STP)
|
U/UTP (UTP)
|
N/A
|
U/UTP (UTP)
|