Microconnect CON6UTPE networking cable Transparent Cat6 U/UTP (UTP)
£13.74
£11.45
Modular RJ45 Cat6 UTP Easy Connector AWG 27/7 to 24/7 100pcs
- To order a full box, please select the following quantity: 50 pcs.
- Suitable for cables in AWG size 27/7 to 24/7
| SKU | CON6UTPE |
|---|---|
| EAN | 5715063521113 |
| Manufacturer | Microconnect |
| Availability | In Stock |
The MicroConnect Modular RJ45 Cat6 UTP Easy Connector (CON6UTPE) provides a streamlined and efficient solution for terminating Cat6 UTP cables. This pack of 100 connectors simplifies network cable installation, allowing for easy wire insertion and crimping, saving time and reducing errors. Engineered to meet Cat6 standards, these connectors ensure reliable data transmission speeds for your network. Benefit from MicroConnect's 20+ years of expertise and European quality standards with these easy-to-use RJ45 connectors, delivering dependable connectivity at a fair price. Ideal for professional installers and DIY enthusiasts alike, these connectors offer a secure and high-performance connection for all your networking needs.
| Features | |
|---|---|
| Product colour | Transparent |
| Cable standard | Cat6 |
| Cable shielding | U/UTP (UTP) |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 10 g |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 123 mm |
| Package depth | 115 mm |
| Package height | 39 mm |
| Package weight | 80 g |
| Technical details | |
| Product colour | Transparent |
| Cable standard | Cat6 |
| Cable shielding | U/UTP (UTP) |
| Other features | |
| Connector(s) | RJ45 |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
Microconnect CON6UTPE networking cable...
£13.74
£11.45
|
Recommended
Equip Cat.6 S/FTP Patch Cable, 10m, Wh...
£12.42
£10.35
|
Popular
C2G 10m Cat6 Patch Cable networking ca...
£11.66
£9.72
|
Hot Product
C2G Cat6 Snagless Patch Cable White 10...
£12.53
£10.44
|
Microconnect SSTP610R networking cable...
£19.30
£16.08
|
Microconnect STP507G networking cable...
£11.87
£9.89
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
CON6UTPE
|
605516
|
83412
|
83492
|
SSTP610R
|
STP507G
|
| Manufacturer |
Microconnect
|
Equip
|
C2G
|
C2G
|
Microconnect
|
Microconnect
|
| Cable length |
N/A
|
10m to 15m
|
10m to 15m
|
10m to 15m
|
10m to 15m
|
5m to 10m
|
| Connector 1 |
N/A
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
| Connector 2 |
N/A
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
| Cable standard |
Cat6
|
Cat6
|
Cat6
|
Cat6
|
Cat6
|
Cat5
|
| Cable shielding |
U/UTP (UTP)
|
S/FTP (S-STP)
|
U/UTP (UTP)
|
U/UTP (UTP)
|
S/FTP (S-STP)
|
F/UTP (FTP)
|