Microconnect CON81FTP networking cable Aluminium Cat8.1 F/UTP (FTP)
£28.93
£24.11
Modular Connector RJ45 Cat8.1 FTP AWG 23/1 to 22/1 50pcs
- To order a full box, please select the following quantity: 50 pcs.
- Suitable for cables in AWG size 23/1 to 22/1
| SKU | CON81FTP |
|---|---|
| EAN | 5715063521052 |
| Manufacturer | Microconnect |
| Availability | In Stock |
The MicroConnect CON81FTP Modular Connector RJ45 Cat8.1 FTP comes in a convenient pack of 50 pieces, providing a reliable solution for high-speed network connections. These connectors are specifically designed for Cat8.1 FTP cables, ensuring superior performance and data transfer rates. Ideal for demanding network environments, these connectors minimize interference and signal loss. With MicroConnect's 20+ years of expertise, you can trust in the quality and durability of these connectors for secure and stable network installations. Upgrade your network infrastructure with these premium quality RJ45 connectors.
| Features | |
|---|---|
| Product colour | Aluminium |
| Connector shielding | Yes |
| Connector gender | Male |
| Cable standard | Cat8.1 |
| Cable shielding | F/UTP (FTP) |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 10 g |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 50 pc(s) |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 123 mm |
| Package depth | 115 mm |
| Package height | 39 mm |
| Package weight | 80 g |
| Quantity per pack | 50 pc(s) |
| Technical details | |
| Product colour | Aluminium |
| Cable standard | Cat8.1 |
| Cable shielding | F/UTP (FTP) |
| Other features | |
| Connector(s) | RJ45 |
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
Microconnect CON81FTP networking cable...
£28.93
£24.11
|
Popular
Microconnect STP520 networking cable G...
£34.80
£29.00
|
Microconnect STP525 networking cable G...
£28.54
£23.78
|
Microconnect UTP525 networking cable G...
£27.48
£22.90
|
Microconnect UTP530 networking cable G...
£40.15
£33.46
|
Bestseller
StarTech.com 100ft CAT6 Ethernet Cable...
£29.78
£24.82
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
CON81FTP
|
STP520
|
STP525
|
UTP525
|
UTP530
|
N6PATCH100BK
|
| Manufacturer |
Microconnect
|
Microconnect
|
Microconnect
|
Microconnect
|
Microconnect
|
StarTech.com
|
| Cable length |
N/A
|
15m and more
|
15m and more
|
15m and more
|
15m and more
|
15m and more
|
| Connector 1 |
N/A
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
| Connector 2 |
N/A
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
| Cable standard |
Cat8.1
|
Cat5
|
Cat5
|
Cat5
|
Cat5e
|
Cat6
|
| Cable shielding |
F/UTP (FTP)
|
F/UTP (FTP)
|
F/UTP (FTP)
|
U/UTP (UTP)
|
U/UTP (UTP)
|
U/UTP (UTP)
|