Microconnect CONB85S networking cable
£4.99
£4.16
Strain Relief Boot Cat7 cables upto 8.5mm Black, 50pcs
- To order a full box, please select the following quantity: 50 pcs.
| SKU | CONB85S |
|---|---|
| EAN | 5715063521328 |
| Manufacturer | Microconnect |
| Availability | In Stock |
The CONB85S Strain Relief Boot is an essential accessory for Cat7 network cables, designed to accommodate cables up to 8.5mm in diameter. This pack includes 50 black strain relief boots, providing ample supply for managing and protecting your network cable connections. These boots are crucial for preventing cable damage at the point of connection, extending the life of your cables and ensuring reliable network performance. Made to MicroConnect's exacting European quality standards, these strain relief boots offer both durability and ease of installation. Trust MicroConnect for pioneering connectivity solutions that keep your network running smoothly, with over 20 years of experience providing premium quality accessories at fair prices.
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 10 g |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 123 mm |
| Package depth | 115 mm |
| Package height | 39 mm |
| Package weight | 80 g |
You may also be interested in
| Product |
Microconnect CONB85S networking cable
£4.99
£4.16
|
Popular
Sandberg Network Cable UTP Cat6 1 m
£6.30
£5.25
|
Hot Product
C2G 2m Cat6 Booted Unshielded (UTP) Ne...
£4.21
£3.51
|
Recommended
C2G 3m Cat6 Booted Unshielded (UTP) Ne...
£5.72
£4.77
|
Bestseller
C2G 3m Cat5e Booted Unshielded (UTP) N...
£4.28
£3.57
|
C2G 5m Cat5e Booted Unshielded (UTP) N...
£5.27
£4.39
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
CONB85S
|
506-93
|
83388
|
83369
|
83164
|
83165
|
| Manufacturer |
Microconnect
|
Sandberg
|
C2G
|
C2G
|
C2G
|
C2G
|
| Cable length |
N/A
|
1m to 3m
|
1m to 3m
|
3m to 5m
|
3m to 5m
|
5m to 10m
|
| Connector 1 |
N/A
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
| Connector 2 |
N/A
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
| Cable standard |
N/A
|
Cat6
|
Cat6
|
Cat6
|
Cat5e
|
Cat5e
|
| Cable shielding |
N/A
|
U/UTP (UTP)
|
U/UTP (UTP)
|
U/UTP (UTP)
|
U/UTP (UTP)
|
U/UTP (UTP)
|