Microconnect DVIHDMI15CM video cable adapter 0.15 m HDMI Type A (Standard) DVI Black
£7.36
£6.13
HDMI to DVI-I /Dual-Link) Cable Converter
- Resolution : Full HD 1920 x 1080p 60Hz
| Connector 2 gender | Female connector |
|---|---|
| Connector 1 gender | Male connector |
| Connector 2 | DVI |
| Connector 1 | HDMI Type A (Standard) |
| SKU | DVIHDMI15CM |
| EAN | 5711045513336 |
| Manufacturer | Microconnect |
| Availability | In Stock |
For connecting a DVI device to an HDMI enabled device using a DVI-D cable
| Features | |
|---|---|
| Converter type | Passive video converter |
| HDMI version | 1.4 |
| Product colour | Black |
| Cable length | 0.15 m |
| Connector 1 | HDMI Type A (Standard) |
| Connector 2 | DVI |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Female |
| Connector contacts plating | Gold |
| Cable material | Copper |
| AWG wire size | 30 |
| 3D | Yes |
| Maximum resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Supported graphics resolutions | 1920 x 1080 (HD 1080) |
| HDCP | Yes |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| HDCP version | 1.4/2.2 |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 44 g |
| Package width | 156 mm |
| Package depth | 119 mm |
| Package height | 20 mm |
| Package weight | 52 g |
| Packaging data | |
| Package width | 156 mm |
| Package depth | 119 mm |
| Package height | 20 mm |
| Package weight | 52 g |
You may also be interested in
| Product |
Microconnect DVIHDMI15CM video cable a...
£7.36
£6.13
|
connektgear DisplayPort to DVI-I Activ...
£7.01
£5.84
|
Bestseller
connektgear DisplayPort to HDMI Active...
£9.40
£7.83
|
Recommended
Manhattan HDMI to DVI-D 24+1 Cable, 1....
£9.17
£7.64
|
Hot Product
Lindy 0.2m DVI-I Female (Analogue) to...
£8.29
£6.91
|
Popular
Microconnect MONGGSV video cable adapt...
£7.66
£6.38
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
DVIHDMI15CM
|
26-0701
|
26-0702
|
372503
|
41223
|
MONGGSV
|
| Manufacturer |
Microconnect
|
connektgear
|
connektgear
|
Manhattan
|
Lindy
|
Microconnect
|
| Connector 2 |
DVI
|
DVI-I
|
HDMI
|
DVI-D
|
VGA (D-Sub)
|
RCA + S-Video
|
| Connector 1 gender |
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
N/A
|
Male connector
|
| Connector 1 |
HDMI Type A (Standard)
|
DisplayPort
|
DisplayPort
|
HDMI Type A (Standard)
|
DVI-I
|
VGA (D-Sub)
|
| Connector 2 gender |
Female connector
|
Female connector
|
Female connector
|
Male connector
|
N/A
|
Female connector
|